Sivas ili Hafik ilçesinde yetiştirilen sebzelerin sulanmasında kullanılan sulama sularının kalitelerinin belirlenmesi
Determination of water quality of irrigation waters used for vegetable irrigation in Hafik, Sivas
- Tez No: 374470
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ADİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sivas İli Hafik ilçesinde bulunan tarımsal amaçlı sulama suyu kaynaklarının sulama suyu kalitesinin belirlenmesidir. Su örnekleri Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında olmak üzere beş dönemde 12 kaynaktan toplam 60 adet olarak alınmıştır. Alınan su örneklerinin pH değerleri 7.12 ile 9.18 arasındadır. Sulama suları pH yönünden nötr, hafif alkali, kuvvetli alkali sulama suyu sınıflarındadır. Su örneklerinin EC değerlerinin 185 - 501 μmhos/cm arasında değiştiği görülmekte olup az tuzlu ve orta tuzlu su niteliğindedir. Örneklerin SAR değerinin 0.96 - 3.78 arasında değiştiği ve suların C1S1 ve C2S1 sınıfına girdiği görülmüştür. Su örneklerinin tamamının Çİ değerleri pozitif bulunmuştur. Sulama suyu örneklerinin Zn, B, Ni ve Co içerikleri eseri düzeyde; Fe, Cu, Pb ve Cd ağır metallerinin ise sulama suyu sınır değerlerini aşmadığı; Cr miktarının ise yalnızca 1, 2, 3 ve 6 nolu örneklerde sulama suyu sınır değerini aştığı belirlenmiştir. Sulardaki Cr fazlalığının Hafik' te bulunan Cr yataklarından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the water quality of irrigation waters used for vegetable irrigation in Hafik, Sivas. For this purpose, irrigation water samples were taken from 12 different irrigation water sources and total 60 water samples collected in May, June, July, August and September months, Hafik. According to the results, pH values of irrigation water samples were between 7.12 and these values were neutral, slightly alkaline and strong alkaline. EC values of water samples were between 185 and 501 μmhos/cm and these values were evaluated little salty and middle salty classes. Sodium absorbtion ratio (SAR) of water samples were between 0.96 and 3.78 and these values in C1S1 and C2S1 classes. CI values of all water samples were found positive. Zinc, B, Ni and Co concentrations of water samples were not found and Fe, Cu, Pb and Cd concentrations were found permissible limits at present. Chromium concentration of water samples was found toxic levels for 1, 2, 3 and 6 water samples. The reason of this result may be chromium mine in Hafik.