Sivas Ziyaretsuyu Helenistik ve Roma dönemi seramikleri
Sivas Ziyaretsuyu Helenistic and Roman period ceramics
  1. Tez No: 218360
  2. Yazar: ESRA ABDİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ORTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada 2004 yılında Sivas ili Hafik ilçesinde yapılan Ziyaretsuyu kazısından ele geçen seramik buluntuları değerlendirilmiştir.Üzerinde çalışılan bu buluntuların öncelikle çizimleri yapılmış ardından tipolojik özellikleri incelenerek çevre bölgelerle karşılaştırılmalar yapılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda seramiklerin dağılım alanı tespit edilmeye çalışılmıştır.Dağılım alanının tespiti sonucunda bu bölgenin kuzey Suriye ve güney Anadolu ile bağlantısı olduğu anlaşılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Ziyaretsuyu kazısından ele geçen seramik buluntularının Helenistik ve roma dönemi içindeki belirlenmeye çalışılmıştır.Değerlendirmeler ve karşılaştırmalar sonucunda Ziyaretsuyu Mevki'nin M.Ö. 2.yy da iskân gördüğü düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study includes the analysing of the ceramic finds from ziyaretsyu excavation in Hafik town of Sivas province.First of all, drawings of ceramics have been finished.being analysied typologıc and clay features of them have been compared with the North Syria and South Anatolia.Together with the finds from Ziyaretsuyu excavation, Hellenistic and Roman characteristics of ceramics are distinguished.The results of the study demonstrate that the settlement at Ziyaretsuyu may probably belong to the 1st-2nd centuries B.C