PCR ile Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa mikroorganizmalarının çeşitli biyolojik sıvılardan tanısı
Identification of Staphylococcus aureus and Pseudomonas aeruginosa microorganisms from various biological materials using PCR
  1. Tez No: 251227
  2. Yazar: ERGÜL MUTLU ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Moleküler yöntemler genellikle mikroskopi ile görülmesi, kültürde üretilmesi uzun zaman alan mikroorganizmaların saptanmasında kullanılmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada S. aureus ve P. aeruginosa mikroorganizmaları çeşitli biyolojik sıvılardan alınıp besiyerinde geliştirilmiştir. P. aeruginosa mikroorganizması için DNA saflaştırma işlemi yapılmaksızın enhancer karışımları kullanılarak PCR ile direkt tanısı yapılmıştır. S. aureus için ise direkt koloniden yapılan PCR'da herhangi bir bant gözlemlenemediğinden DNA saflaştırma işlemi ve ayrıca sıvı kültüre lizostafin ilavesi yapılmıştır. Bu işlemlerin ardından S. aureus'a ait bantlar gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, birçok insan hastalığına sebep olan bu mikroorganizmaların tanısı en kısa sürede ve en etkin bir biçimde PCR ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Molecular methods generally used to detect the micro organisms that can not be seen easily with microscope and that also require long time to grow in culture. Therefore, in this study S. aureus and P. aeruginosa microorganisms were taken from a variety of biological liquid and cultured in the medium. P. aeruginosa microorganism was diagnosed by PCR directly using our enhancer mixture without DNA purification. When direct colony PCR was carried out for S. aureus there was no DNA bands, therefore PCR was carried using as a template either purified genomic DNA or lysostaphin digested microorganisms. In both cases there were DNA bands that belong to S. aureus. As a result, PCR was used for detection of these definite micro organisms that cause a lot of human diseases at a very short time.