Kırım kongo hemorajik ateş virüsü (KKHA) s segmentinin kısmi klonlanması
Partial cloning of s segment of crimean congo haemorrhagic virus (CCHFV)
- Tez No: 251228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), Bunyaviridae ailesinden Nairovirüs cinsi içindetanımlanan KKKA virüsünün (KKKAV) etken olduğu ciddi bir hastalıktır. KKKAV S, M ve L segmentleri olmak üzere üç parçalı tek zincirli negatif anlamlı tripartit bir RNA genomuna sahiptir. Bu çalışmada rekombinant peptid üretiminde ve moleküler testlerde pozitif kontrol olarak klonlanması hedeflenmiştir. Yapılan klonlama çalışmaları sonunda KKKAV nin S segmentinin tam veya kısmi olarak klonlanması hedeflenmiştir. Yapılan kolanlama çalışmaları sonunda KKKAV S fragmentinin 536 bazlık bir kısmı pTZ57R plazmidine yerleştirilerek E.coli' de klonlanmıştır. Sonuç olarak peptid üretiminde ve moleküler testlerde pozitif kontrol olarak kıullanılabilecek S fragmentinin bir kısmını taşıyan bir plazmit üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo Hemorrhagic Fever (CCHF) is a fatal disease caused by CCHF virus (CCHFV) in Nairovirus genus from Bunyaviridae family. The genome of CCHF virus is composed of S, M, ve L segments which are single stranded negatif sense RNA. The goal of this study was to clone S segment of CCHFV for peptid production and production of a posive control plasmid for molecular assays. In the present study, a 536 bp fragment of S segment of CCHFV was clonned into pTZ57R plasmid to produce recombinant partial S peptide and a recombinant plasmid to be used as a positive control in molecular tests.