Anilin ve 3-Metil tiyofen monomerlerinden iletken polimer sentezlenmesi, spektroskopik yöntemlerle ve iletkenlik ölçümleriyle karakterizasyonu
Synthesis of conductive copolymers from aniline and 3-methyl thıophene monomers, characterization with conductivity measurements and spectroscopic methods
  1. Tez No: 251229
  2. Yazar: SEVİLAY ŞENKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Polimerizasyon ortamını asidik yapmak için tetrafloraborik asit (HBF4) gibi bir protonik asitin varlığında, asetonitril çözeltisinde, periyodik asit (H5IO6) yükseltgen olarak kullanıldığında anilin ve 3-metil tiyofen monomerlerinin ve değişik miktarlardaki anilin-3-metil tiyofen karışımlarının kimyasal polimerizasyonu araştırılmıştır. Çalışmalar anilin-3-metil tiyofen kopolimerinin HBF4'lü ortamda H5IO6 ile sentezlenebileceğini göstermiştir. Sentezlenen kopolimerler TGA/DTG, UV-görünür, FTIR teknikleri, DC ve AC iletkenlik ölçümleri ve elemental analiz çalışmaları ile karakterize edilmiştir. Bu çalışmalarla polimerizasyonda kullanılan anilin ve 3-metil tiyofen miktarlarının değiştirilmesi ile farklı kombinasyonlarda kopolimerlerin sentezlenebileceği belirlenmiştir. Ayrıca polimer sentezinde kullanılan monomer miktarlarına bağlı olarak kopolimerin iletkenlik ve termal kararlılık gibi özelliklerinin de değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chemical copolymerization of aniline and 3-methyl thiophene monomers were investigated in acetonitrile solutions that contain periodic acid, H5IO6, as oxidant, tetrafluoroboric acid (HBF4) as protonic acid used to make the acidic of the polymerization medium, and different amounts of aniline and 3-methyl thiophene. Studies show that aniline-3-methyl thiophene copolymer can be synthesized with H5IO6 in the presence of HBF4. Copolymers synthesized were characterized with TGA/DTG, UV-vis, FTIR techniques, DC and AC conducting measurements, and elemental analysis. It was observed that aniline-3-methyl thiophene copolymer colloids in different combinations were formed depending on the concentration of aniline and 3-methyl thiophene used. The properties such as conductivity and thermal stability and combinations of the copolymers were highly affected by the monomer concentration used.