Yapak yıkama atık sularından koyun yün yağının geri kazanılması.
  1. Tez No: 25123
  2. Yazar: ADEM ÇINARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TANYOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki amaç» yün sanayinin yapak yıkama atık sularından çeşitli yöntemlerle yün yağı Cvaks) 'run geri kazanılması ve saf laştırılmasıdır. Çalışmalarımda Anadolu, Trakya ve Avustralya kaynaklı koyun yünleri çeşitli yöntemlerle yıkanmış ele geçen yıkama atık sularından ve Altınyıldız Mensucat A. S. fabrikasından alınan yapak yıkama atık sularından koyun yün yağı geri kazanılmıştır. Yapılan değişik yıkamalar sonucu ele geçen atık sular ve çözeltilerden çeşitli yöntemlerle geri kazanılan yağ miktarları ve özellikleri saptanmıştır. Kullanılan çeşitli yıkama ve yün yağı geri kazanma yöntemleri birbirleriyle karşılaştırılıp en uygun yöntemler ve şartlar ortaya konmuştur. Bunun dışında çeşitli yollarla elde edilen yün yağlarına renk giderme ve koku giderme işlemleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this work is to regain and to purify the wool fat from the waste - washing waters of the wool industry by different methods. We used the wool samples of Anadolu, Trakya and Australia origins and washed them by different methods and obtained their waste - water. We worked also with waste - water of Altınyıldız Mensucat A. S- The fat amount of the samples was determined and the properties of the regained fat were examined. The best washing and regaining method was determined and decolouranting and deodorisating operations were applied to the regained wool samples.