Ftalik asit esterlerinden dimetil ftalatın elektrokoagülasyon prosesi ile arıtımı
Treatment of dimetil phthalate a phthalic acid ester by electrocoagulation
  1. Tez No: 251245
  2. Yazar: ASUMAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. IŞIK KABDAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, sentetik olarak hazırlanmış ftalik asit estelerinin diesterlerinden olan dimeti ftalatı (DMP) içeren su numunesi ile organik madde gideriminde elektrokoagülasyon yönteminin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda elektrolit konsantrasyonunun, akım yoğunluğunun ve başlangıç pH'sının organik madde giderim verimi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla hazırlanan sentetik numuneler üzerinde çelik elektrotlar kullanılarak çeşitli elektrokoagülasyon denemeleri yürütülmüştür. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda söz konusu atıksuda elektrokoagülasyon prosesi ile organik madde giderimi elde edilmiştir. Elektorokoagülasyon yönteminin incelenen numune kapsamındaki, etkin organik madde giderimi için en uygun işletme koşularında (akım yoğunluğu: 22.5 mA/cm2, başlangıç pH: 6, 1500 mg/L elektrolit (NaCl) konsantrasyonunda) % 65'lara varan KOİ giderme verimi ile %70 üzerinde TOK giderimi sağlanmıştır. Elde edilen bu başarılı sonuçlar ile ftalik asit esteri içeren suların arıtımında elektrokoagülasyon prosesinin alternatif bir arıtma yöntemi olarak kullanılabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the performance of electrocoagulation, with stainless steel sacrificial anode, in the treatment of phthalic acid esters in water has been investigated. For this purpose, experimental analyses conducted to evaluate the effects of working parameters, such as electrolyte concentration, current density and initial pH on the system performance in an attempt to achieve a higher removal capacity of organic materials. Experimental water samples was prepared syntheticly. Results obtained with sample revealed that the most effective removal capacities of studied organic material could be achieved when the initial pH:6, current density: 22.5 mA/cm2, and electrolyte concentration ; 1500 mg/L. In these conditions, the test results indicated that electrocoagulation was very efficient and able to achieve an effective organic material removal (%65 COD) and over %70 TOC). Consequently, electrocoagulation could be an efficient method for organic material removal from industrial wastewater.