Flaş buhardan enerji geri kazanımı
Flash steam heat recovery system
  1. Tez No: 251246
  2. Yazar: GÖRKEM KIZILTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada flaş buhar uygulaması sayısal ve deneysel olarak incelenmiştir. Sayısal çözümler ve deney sonuçları ayrı ayrı incelenmiştir. Sayısal çözümlemede giriş çapının DN20, DN40, DN50 ve DN65 olması ve giriş basıncının değişmesinin akışa ne gibi etkisinin olduğu tek fazlı olarak incelenmiştir. Akışkan olarak su kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar birbiri ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sayısal çözümleme için Fluent ve Gambit programları kullanılmıştır. Deney tesisatı kurulup akışkanın giriş ve çıkış debileri ölçülerek flaş buhar miktarı bulunmuştur. Deneysel veriler analitik formül yardımıyla elde edilen değerlerle karşılaştırılmıştır. Ölçme hataları nedeniyle deneysel sonuçlar teorik değerlerden farklı çıkmıştır. Ancak flaş buhar ve giriş kondens debileri oranları birbirine yakın çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In numerical results, the various inlet diameters has been checked as DN20, DN40, DN50 and DN65. Also the inlet pressure is specified. In addition, effects of change of flash tank inlet pressure on flow are investigated for he case of single-phase flow. The fluid used in this study is water. The results obtained were compared to each other. For numerical studies, the commercial Fluent and Gambit softwares are used. The amount of flash steam is calculated after measuring inlet and outlet flowrates by using an experimental set up. Experimental data are compared to data that are obtained by theory. Because of the measurements errors, the experimental data somewhat differ than the theory. However, the ratio of the flash steam and inlet flow rates is in a very close agreement.