Havaalanı üstyapı tasarım yöntemleri
Airport pavement design methods
  1. Tez No: 251257
  2. Yazar: FATİH OKUR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. A. FAİK İYİNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Havaalanı Üstyapı Tasarım Yöntemlerinin incelendiği bu çalışmanın amacı; havaalanlarında üstyapı kullanımının genel olarak değerlendirilmesi, üstyapı tasarımında kullanılan yöntemlerin incelenerek; bu yöntemlerin çalışma şekilleri ve kullanılan parametreler ile yöntemlerin birbirlerine göre farklılıklarının, eksik ve üstün olan yönlerinin ortaya konulmasıdır. Ayrıca çalışmada, havaalanlarının PAT ( Pist ? Apron ? Taksirut ) sahasında kullanılan üstyapı tipleri, tabaka kalınlıklarının belirlenmesi ve kullanılan malzemelerin özellikleri hakkında bilgiler de verilmiştir.1. bölümde havaalanlarının yapımlarının tarihçesi ve gelişimine, havaalanı üstyapı tasarımı konusunda kullanılan yöntemlerin isimleri ve ampirik ve analitik yöntemler olmak üzere 2 grup adı altında sıralanışı ve tasarım yöntemlerinden ülkemizde kullanılanları ve bu tez çalışmasında incelenen tasarım yöntemlerine,2. bölümde havaalanı üstyapıları, tipleri ve üstyapı tipine etki eden parametreler, havaalanı üstyapı bölgelerinin özellikleri ve uçakların karakteristik özelliklerine,3. bölümde LCN Yöntemi ve yönteme göre üstyapı kalınlık tayini,4. bölümde ACN / PCN Yöntemi, yöntemin çalışma şekli, yöntemde ele alınan parametreler ve yöntemin kullanılması ile elde edilen üstyapı tasarım örneklerine,5. bölümde F.A.A. Yöntemine, yöntemde ele alınan zemin sınıflandırma sistemi, don ve buzlanma etkisine karşılık kullanılacak yöntemlere, taban zemini taşıma gücü testlerine ve stabilizasyon konusuna, yöntemde diğer yöntemlerden ayırıcı özellik teşkil eden toplam tahmini eşdeğer yıllık kalkış miktarının bulunmasına ait hesaplara, üstyapı tasarım örneklerine,6. bölümde Dinamik Yöntemler ile üstyapı tasarımına, tasarımda kullanılan cihaz ve aygıtların temel ve karakteristik özelliklerine, üstyapı modellemelerinde yararlanılan parametrelere ve ilgili donanım, teçhizat ve yazılımlara, üstyapı numunelerine uygulanan temel deneylere ve üstyapı modellemelerinde kullanılan bilgisayar programlarına yardımcı yöntemlere,7. bölümde Corps of Engineers mevcut üstyapı durum değerlendirme ve tasarım yöntemine, yöntemin bünyesinde yer alan sistemlere ve bu sistemlerin çalışma şekillerine, sistemlerde ele alınan parametrelere, ilgili bilgisayar programlarına, kullanılan aygıt ve cihazlara ve bu sistemlerin birlikte kullanılarak elde edilen veriler ile oluşturulan genel değerlendirme örneğine,8. bölümde Heliport üstyapı tasarımı ile ilgili bilgilere,9. bölümde Türkiye'deki Havaalanlarına, havaalanlarımızın genel bilgilerine ve kullanılan üst yapı tiplerine ve mevcut durumlarına ve son bölümde bu çalışmada incelen tasarım yöntemlerinin, her yöntemin ayrı şekilde ele alınarak genel değerlendirilmesine ve ülkemiz için analitik yöntemlere geçişin önemi hakkında açıklamalara ve bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study that the airport pavement design methods were examined is evaluating the using of the pavement in the airports in general, by examining the methods that are used in the designing of pavement, to putting forward the working procedures of this methods and with the parameters that are used and the differences according to each other, the deficiency and superior features. Besides, in the study, the knowledge were given about the pavement types that are used in the RAT (Runway ? Apron ? Taxiway) areas on the airports, the determining of the layer thickness? and the materials that are used in the pavements.In the first chapter, the explanations and knowledge were given about the short history of the construction of airports and their developments, the names of the using methods about the airport pavement designing and their arranging in order as two groups of empirical and analytical methods and the designing methods that are using in Turkey and the design methods that are examined in this thesis,In the second chapter, the airport pavements, pavement types and the parameters that effects to pavement type, the features of the airport pavement areas and characteristic features of the aircrafts,In chapter three, LCN method and the determination of the pavement thickness according to the LCN method,In chapter four, ACN / PCN method, the working diagram of the method, the parameters that are dealed in the method and pavement design examples that were obtained by using the method,In chapter five, F.A.A. method, the soil classification system that is dealed with the method, the methods will be used against to frost and freezing, soil bearing capacity tests and stabilization, the calculations are belonging to the finding the total approximate equivalent annual departure number that is the separator feature in the method according to the other methods and the examples of the pavement designing,In chapter six, pavement designing with Dynamic Methods, the characteristic and basic features of the apparatus and equipments that are used in design, the parameters that are benefited from the modeling the pavement and connected with device and equipments, the basic experiments that are applied to pavement samples and the helper methods to the computer programs that are used in the pavement modeling,In chapter seven, Corps of Engineers the present pavement condition evaluation method, the systems that are taken part of the method?s constitution and the working procedures of these frameworks, the parameters that are taken up in the systems, the related software, the apparatus and devices that are used, the general evaluation sampling that is formed with the data that are obtained by using this frameworks together,In chapter eight, the information about the heliport pavement design, In chapter nine, the general knowledge about the airports in Turkey and the pavement types that are used and their present condition and in the last chapter, the general evaluation of the design methods by every method taken up separately that are examined in this study and the explanation and information were given about importance of passing to analytical methods in Turkey.