Öngerilmeli bir köprü tasarımı ve performans değerlendirilmesi
Structural desing of bridge with prestressed girder and seismic performance assessment
  1. Tez No: 251260
  2. Yazar: NURETTİN İLTER ULUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLU DARILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ülkemizde, karayolu köprü ve viyadüklerinin tasarımı için güncel bir yönetmelik bulunmaması, tasarımcıları yabancı yönetmelik kriterlerini, ülkemiz şartlarına göre adapte ederek kullanmaya itmiştir. Bu tez çalışmasında, kuvvet esaslı doğrusal yöntemle, AASHTO-1996 yönetmelik kriterlerine göre tasarımı yapılmış mevcut bir köprünün, AASHTO-LRFD yönetmeliğine göre yeniden tasarlanması ve tasarım sonuçlarının karşılaştırılması incelenmiştir. AASTHO-LRFD yönetmeliğinin tasarım kriterleri hakkında detaylı bir bilgi verilerek, mevcut köprünün bu yönetmeliğe göre yeniden tasarlanması detaylı olarak anlatılmıştır. Ayrıca, doğrusal olmayan bir yöntem olan artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi kullanılarak, mevcut köprünün deprem performansının belirlenmesi açıklanmıştır. 2007 yılında yürürlüğe giren DLH yönetmeliğinde verilen, köprü deprem performansının değerlendirilmesi ile ilgili genel kural ve yönetmelik şartları açıklanmıştır. Mevcut köprünün deprem performansı, DLH yönetmeliğinde tanımlanan performans kriterlerine göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Highway bridges and viaducts in our country are being designed by adapting foreign specifications to our regional conditions. In this thesis, an existing bridge -which was designed according to AASHTO-1996 norm- is re-designed by using AASHTO-LRFD specification and the results of evaluations are compared. A brief information about AASHTO-LRFD?s design crterias are given and re-design steps of existing bridge is explained in detail. Furthermore, seismic performance of the bridge is evaluated by using displacement based approach and incremental equivalent earthquake load method. General rules and definitions about seismic performance assessment of bridges which is defined in the DLH specification is given in detail. Seismic performance of the existing bridge is assessed and defined by performance levels that is described in the DLH specification.