Advertısıng and qualıty ınvestment decısıons ın supply chaıns: A game theoretıc analysıs
Tedarik zincirlerinde kalite ve pazarlama yatirimi kararlari: Oyun teorisi yaklaşimi
  1. Tez No: 251261
  2. Yazar: DUYGU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENAN ZEKİ ORBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Economics, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde, oyun teorisi tedarik zincirinde yer alan ve farklı çıkarlara sahip olan şirketlerin kararlarının incelenmesinde kullanılan önemli bir araç haline gelmiştir. Bu çalışmada aynı pazarda yer alan ve aynı müşteri kitlesi için rekabet eden şirketlerin farklı tedarik zinciri modellerinde oyun teorisi yöntemi kullanılarak en uygun politikaları incelenmiştir. Dikey iletişimde bulunan ve rekabet eden iki üst (upstream) ve iki alt (downstream) şirketin yer aldığı bir tedarik zinciri yapısı ele alınmıştır. Çalışmamızda, ikame ürün üreten şirketlerin birleşmeci ve rekabetçi davranışları tedarik zinciri yönetimi ve yatırım yönetimi çerçevelerinde incelenmiştir. Amacımız, belirli (deterministic) talep altında ikame ürünler için oyun teorisi yöntemini kullanarak üç farklı tedarik zinciri modeli arasından en karlı modeli belirlemektir. İlk modelde, tedarik zincirinde yer alan şirketler bağımsız hareket etmektedirler. İkinci modelde, üst şirketler birleşerek tekelci bir şirket oluşturmaktadırlar. Son olarak, üçüncü modelde, üst ve alt şirketlerin birleşerek bütünleşik bir zincir oluşturdukları yapı incelenmiştir. Doğrusal talep fonksiyonu ve yatırımlar için ikinci dereceden maliyet fonksiyonları kullanılarak, en uygun pazarlama ve kalite yatırımları, sipariş miktarları ve fiyatlar üç tedarik zinciri yapısı için belirlenmiştir. Çalışmamız gösteriyor ki, ikame gücünün yüksek olması durumunda üst ve alt şirketler arasında oluşacak dikey birleşmenin sistemin bütününün karlılığı açısından daha iyi sonuçlar verdiği bulunmuştur. Fakat ikame gücünün düşük olduğu durumlarda, üst şirketler arasındaki birleşmenin daha karlıdır. Ek olarak, yatırım kararlarının ve sipariş miktarlarının tedarik zincirinde dikey birleşme durumunda en yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, game theory has been used as an indispensible method in the analysis of decisions of the players in supply chains who have conflicting objectives. This dissertation is an attempt to determine optimal policies of the supply chain members competing for a common pool of customers under different supply chain structures by utilizing game theoretical approaches. We consider a supply chain structure with two competitor upstream and two competitor downstream firms in the vertically related industries. This dissertation studies the competitive behavior of these multiple competing firms who produce substitutable products in supply chain management. We are aiming to choose the most profitable structure among three supply chain structures by employing game theoretic approach under linear demand function. In the first model, upstream and downstream firms are acting separately. In model 2, two upstream firms merge and form a monopolistic upstream firm. Finally, in model 3, we construct a supply chain structure where upstream and downstream firms decide to merge and form a vertical integrated chain. By utilizing linear demand functions, we introduce the optimal decisions regarding marketing and quality investment levels, order quantities and wholesale prices for these three models. Our analysis reveals that for the high values of the substitutability level, vertical merging of upstream and downstream firms is more profitable; on the other hand, if substitutability level is sufficiently low, horizontal merger of the upstream firms? channel structure will be chosen. In addition, in vertical merger case, we have the highest quality and marketing investment decisions.