Experimental investigation of bluff body wake modification by splitter plate
Ayırıcı levha ile küt cisim iz modifikasyonunun deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 251270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N. L. OKŞAN ÇETİNER YILDIRIM, PROF. DR. M. FEVZİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Buradaki deneysel çalışma, bir ayırıcı levhanın dairesel bir silindirin yakın iz bölgesine etkisi üzerinedir. Literatürdeki çalışmalar, dairesel bir silindirin ardındaki ayrık bir ayırıcı levhanın, silindir ve levhanın birbirlerine göre konumlarına bağlı olarak silindirden oluşan vortekslerin oluşum uzunluğu ve kopma frekansı gibi bazı karakteristiklere etkisi konusunda bazı önemli bilgiler vermekle birlikte ilişkili akış yapılarına yeterince değinmemektedir. Dolayısı ile, bu çalışmada silindirden oluşan vortekslerin silindirin ardındaki ayırıcı levha ile etkileşimini levhanın silindire göre konumuna bağlı olarak açıklamak amaçlanmıştır. Ayırıcı levhanın silindir iz akışı üzerindeki, silindir ve levha arasındaki yatay (G/D) ve düşey (Z/D) mesafelere bağlı olarak etkisi 200, 400 ve 750 olmak üzere silindir çapına bağlı üç farklı Reynolds sayısında deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel çalışma Sayısal Parçacık Hızı Ölçeri (DPIV) kullanılarak Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Trisonik Laboratuvarı'nda bulunan 710mm x 1000mm deney odası en kesitine sahip su kanalında gerçekleştirilmiştir.Deneysel çalışma silindir iz akışının ardındaki ayırıcı levha ile etkileşiminin yatay (G/D) ve düşey (Z/D) mesafelere bağlı olarak kategorize edilebileceğini göstermiştir. Düşey mesafe aralığı Z/D?0.7 için vortekslerin levhanın ön tarafında oluşabilmesi için kritik bir yatay mesafeye gereksinim vardır. Bu kritik değerden küçük aralıklarda silindirden kaynaklanan kayma katmanlarının vorteks oluşturması levhanın ardına kadar geciktirilmektedir. Düşey mesafe aralığının Z/D?0.9 olması halinde de vortekslerin levha önü veya ardında oluşumuna yol açan kritik bir yatay aralık değeri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The experimental study herein is about the effect of splitter plate on the near-wake of a circular cylinder. While revealing some of the important characteristics such as the shedding frequency and the formation length of the vortices from a bluff body as function of proximity of a detached splitter plate placed behind the body, none of the studies in the related literature addresses the flow structures associated with those characteristics. Thus the aim of the study presented herein is to reveal the types of interaction of vortices originating from a circular cylinder with a downstream plate as function of position of the plate relative to the cylinder. The effect of horizontal (G/D) and vertical (Z/D) distances between the cylinder and the plate, on the near wake is studied for Reynolds numbers of 200, 400 and 750, based on the cylinder diameter D. The experimental investigation is carried out via Digital Particle Image Velocimetry (DPIV) in a water channel with 710mm x 1000mm test section located at the Trisonic Laboratories, Faculty of Aeronautics and Astronautics of the Istanbul Technical University.The study reveals that the interaction of wake with the splitter plate can be categorized depending on the horizontal (G/D) and the vertical (Z/D) distances between the cylinder and the plate. For the vertical distance range of Z/D?0.7 there is a critical horizontal spacing at which the shear layers from the cylinder form vortices in front of the plate. Before that critical G/D vortex formation is delayed by action of the splitter plate until after the splitter plate. For the vertical separation distance range of Z/D?0.9, there is again a critical horizontal spacing before and after which vortices form behind and in front of the plate respectively.