Vibration analysis of beams subjected to moving loads
Hareketli yüklere maruz kirişlerin titreşim analizi
  1. Tez No: 251282
  2. Yazar: ALKIM DENİZ ŞENALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada çeşitli büyüklüklerde, hareketli yüklere maruz homojen, izotropik Euler-Bernoulli ve Timoshenko tipi kirişlerin bu yüklere karşı dinamik cevabı incelenmiştir. Hareketli yükler tekil olarak alınmış olup sabit, doğrusal artan ve doğrusal azalan olarak kabul edilmiştir. İlk olarak, basit mesnetli, yalın bir kirişin ona etki eden tekil yüke karşı titreşim davranışları, sabit hızlı ve ivmeli hareket için incelenmiştir. Yükün hızının, tipinin, sönümlemenin, kayma ve dönmenin titreşim davranışına etkileri araştırılmıştır. Hareketli yük probleminde Euler-Bernoulli ve Timoshenko kiriş teorisi yaklaşımlarının birbirinden farkları vurgulanmıştır. İkinci olarak, düzgün kesit alanına sahip, sonlu uzunlukta, basit mesnetli ve viskoelastik bir taban üzerine oturtulmuş Euler-Bernoulli kirişinin titreşim davranışı, çizgiler metodu olarak bilinen bir sayısal yöntem yardımıyla incelenmiştir. Viskoelastik taban modelleri lineer ve nonlineer olarak alınmıştır. Taban katılığındaki nonlineerliğin titreşim davranışına olan etkileri incelenmiştir. Kirişlerin çeşitli hızlar ve sönümleme oranlarında zamana bağlı çökme değerleri grafiksel olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, dynamic response of homogeneous, isotropic Euler-Bernoulli and Timoshenko type beams under varying magnitude of moving loads is investigated. Moving loads are taken as concentrated and they are assumed as constant, linearly increasing and linearly decreasing. Firstly, a model of moving load on a plain, simply-supported beam?s vibration characteristics are investigated considering different types of motion such as constant velocity, accelerated and decelerated cases. Effects of the velocity, type of the force, damping, shear deformation and rotary inertia to the vibration characteristics are examined. The differences between the Euler-Bernoulli and Timoshenko beam theory approaches on the moving load problem are emphasized. Secondly, the dynamic response of a simply-supported Euler-Bernoulli beam, with uniform cross-section and finite length supported by a viscoelastic foundation and subjected to a concentrated constant load, are investigated by a numerical solution technique named method of lines. Viscoelastic foundation models are taken both linear and nonlinear. Effects of the nonlinearity in the foundation stiffness are investigated. Time response diagrams of the beams are graphically expressed for various speeds and damping factors.