Derin zemin iyileştirme yöntemleri ve uygulamadan örnekler
Deep soil improvement and examples from study cases
- Tez No: 251281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mühendis, arazideki zemin özelliklerinin getirdiği kısıtlamaları kabullenmek veya bu özellikleri ?zemin iyileştirme yöntemleri? ile iyileştirmek durumundadır. Zemin iyileştirmesi dendiğinde, zeminin kayma direncinin arttırılması, geçirimliliğin azaltılması, iri daneli zeminlerde sıkılığın ve ince daneli zeminlerde kıvamın arttırılmasını anlaşılır. Uygulanabilecek yöntem zeminin dane çapı ile yakından ilgilidir. Zemin iyileştirme yöntemleri, ?ince daneli (kil-silt) zeminlerde? uygulanabilen yöntemler ve ?iri daneli (kum-çakıl) zeminlerde? uygulanabilen yöntemler olarak iki ana gruba ayrılabilir. Ayrıca zemin iyileştirme yöntemleri ?yüzeysel iyileştirme yöntemleri? ve ?derin iyileştirme yöntemleri? olarakta iki grupta toplanabilir.Bu çalışmada, yüzeysel zeminlerin iyileştirilmesi olarak drenaj, kompaksiyon, bitüm ile stabilizasyon, çimento ile stabilizasyon, kireç ile stabilizasyon, kireç-uçucu kül ile stabilizasyon ve ağırlıklı olarak derin zeminlerin iyileştirilmesinde patlatma metodu, dinamik konsolidasyon metodu, vibro kompaksiyon metodu, kompaksiyon kazıkları metodu, ön yükleme, kum drenleri, plastik drenler, vakumla su emme metodu, kireç kazıkları metodu, elektro-osmoz, taş kolonlar metodu, termal işlemler, enjeksiyon ve jet grout teknikleri incelenmiştir. Derin zemin iyileştirilmesi yöntemlerinin uygulamalarından; İzmir Atıksu Arıtma Tesisi, Su Depolama Tankı, Kütahya Şehir Geçişi Düşey Bant Dren Uygulanması, Mabeyinci Arif Paşa Yalısı, Migros/Gimat Hipermarket ve Alışveriş Merkezi, Samsun-Çarşamba Havaalanı İnşaatında Pist Temel Zeminin Yükleme Yöntemiyle İyileştirilmesi, Bir Önyükleme Uygulaması, Yalova İli Altınova İlçesi Tavşanlı Beldesi Tersane İnşaatı, Borçelik Gemlik Soğuk Hadde Fabrikası incelenerek değerlendirilmiştir.Bu çalışmada zeminlerin iyileştirme yöntemleri ve yeni gelişmeler ele alınarak, özellikle derin iyileştirme yöntemleri incelenmiştir. Ülkemizde yaygın şekilde uygulanan derin iyileştirme yöntemlerinin uygulanmasına ait örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A geotechnical engineers, should accept the limitations caused by soil characteristics or can improve these characteristics by ?soil improvement methods?. Soil improvement means increasing the shear strength, decreasing the permeability, increasing the stiffness of coarse-grained soils and consistency of fine-grained soils. A practical method mostly depends on the grain size of the soil. Soil improvement methods are divided into two basic groups, ?Methods for Fine-Grained Soils? and ?Methods for Coarse-Grained Soils?. Also, soil improvement methods can be studied under two groups, ?Shallow Soil Improvement Methods? and ?Deep Soil Improvement Methods?.In this thesis; different methods for shallow soil improvement and deep soil improvement are studied. Drainage, compaction, stabilisation with bitumen, stabilisation with cement, stabilisation with lime and stabilisation with lime and fly ash are the examined shallow soil improvement methods and method of blasting, dinamic consolidation, vibro consolidation, compaction piles, pre-loading, sand drains, plastic drains, water absorption with vacuum, lime pile method, electro-osmos, stomn colomn thermal applications, injection and jet grout technics are the examined deep soil improvement methods.Some deep soil improvement applications are also studied in this thesis, like İzmir Waste Water Treatment Facilities, Water Storage Tank, Kütahya City Passing Vertical Drain Application, Mabeyinci Arif Paşa Mansion, Migros/Gima Shopping Center, Samsun-Çarşamba Airport/Stabilisation of the Runway with Loading Method, A Pre-loading Application, Yalova-Altınova Navy Yard Construction, Borçelik Gemlik Roller Mill Factory.In this thesis, soil improvement methods, new developments and especially deep soil improvement methods are examined. Also, deep soil improvement applications from our country has given.