Synthesis and electropolymerization of bis(n-methyl pyrrole 4,4´-diethyl,2,2´ bithiazole)
Bis (n-metil pirol 4,4´-dietil,2,2´ bitiyazol) komonomerinin sentezi ve elektropolimerizasyonu
- Tez No: 251289
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS USTAMEHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, N-Metil Pirol Etilbitiyazol N-Metil Pirol komonomeri sentezlenmiş ve platin elektot üzerine elektrokimyasal polimerizasyonu gerçekleştirilmiştir. Komonomer Stil kenetlenme reaksiyonu ile sentezlenmiş. Sentezlenen komonomer H-NMR ve ATR-FTIR spektrometreleri ile karakterize edilmiştir. N-Metil Pirol Etilbitiyazol N-Metil Pirol komonomeri değişik şartlarda değişik metotlar ile polimerleştirilmiştir. TBAPF6/DCM ve TBAClO4/DCM destek elektrolitleri ile siklik voltametri ve kronoamperometri metotları ile polimerizasyon gerçekleştirilmiştir. Elde edilen polimerlerin redoks davranıları siklik voltametry ile kapasitif davranıları ise elektrokimyasal impedans spektroskopisi ile incelenmiştir. Polimerin negatif doplanma özellikleri de araştırılmıştır. Elektrokimyasal impedans spektroskopisi elektrokimyasal sistemlerin analizi için güçlü bir yöntemdir. Polimerin elektrotların direnç, kapasitans, impedans gibi elektrokimyasal karakteristiklerini açıklamak için kullanılmıştır. Siklik voltametri elektrokimyasal hücreye uygulanan potansiyelin hücre akımındaki değişiminin siklik voltamogram alınarak redoks özelliklerinin incelendiği dinamik elektrokimyasal bir yöntemdir. Siklik voltametry elektrokimyasal polimerizasyon ve oluşan kopolimerlerin incelenmesi için kullanılmıştır. Kronoamperometry ise sabit potansiyelde akımın değişiminin zamana karşı izlendiği bir elektrokimyasal yöntemdir. Komonomerinin polimerizasyonu kronoamperometre yöntemi kullanılarakta gerçekleştirilmiştir.Bitiyazol halkasındaki N atomuna bağlı olarak N-metil pirol ile karılaştırıldığında komonomerin oksidasyon potansiyelinin yükseldiği görülmüştür. Ama buna rağmen,Bitiyazol halkasındaki N atomu N-metil pirol monomerinin artı doplanma ek olarak eksi doplanma özelliği vermiştir. Elde edilen polimerin band aralığı 0,417 eV olarak çok düşük bir değerde bulunmuştur. PF6- dopantının ve CV yönteminin NmetilpiroletilbitiyazolNmetil pirol komonomeri için daha uygun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Synthesis and characterization of a novel donor acceptor donor type N-MePyEBTN-MePy comonomer and its electrochemically prepared polymer on platin botton electrode reported in this study. Comonomer was synthesised via stille coupling reaction. NMePyEBTNMePy was characterize with H-NMR and ATR-FTIR spectroscopies. NMePyEBTNMePy comonomer was electropolymerize in different conditions with different methods. Comonomer had been polymerized in TBAPF6/DCM and TBAClO4/DCM with CV and CA methods. Obtained polymers redox behaviour was investigated with CV and also capacitive properties were determined with EIS. n-doping properties of comonomer had also studied. Electrochemical Impedance Spectroscopy is a powerful tool for the analysis of electrochemical system. This technique was used to explained electrochemical characteristics of the polymer electrodes like resistance, capacitance and impedance.The cyclic voltammetry is a dynamic electrochemical method in which the potential applied to an electrochemical cell is scanned and any resulting changes in cell current are monitored to yield a cyclic voltammogram (CV) of the redox (reduction and oxidation) properties of the material under study. CV was used to synthesise the comonomer and also investigate synthesised copolymer. The choronoamperometry (CA) is an electrochemical method in which a constant potential applied to an electrochemical cell and resulting changes in current versus time are monitored. We have also used CA measuremnts to electropolymerize our copolymer.Due to N atom in the bithiazole ring oxidation potential is higher than P(N-MePy) but added to p-doping properties of P(NMePyEBTNMePy) displays n-doping in the -1,5V-1,5V region. The polymers band gap was found to be 0,417 eV. It was found out that PF6- dopant is a beter dopant for electropolymerization of NMePyEBTNMePy also cyclic voltametry is beter method.