Asansör taşıyıcı halatların statik yük altında deneysel gerilme analizi
Experimental stress analysis of elevator wire rope under static load
- Tez No: 251309
- Danışmanlar: PROF. DR. C. ERDEM İMRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Helisel sarımlı halatlar, geniş ve önemli bir mühendislik eleman sınıfı oluşturur. Eksenel dayanım ve rijitlik sağlayacak düzenli bir geometrik formda helisel olarak bir araya getirilmiş tellerden oluşurlar. Bilindiği gibi, bu elemanların en önemli özelliği büyük eksenel yükleri düşük eğilme ve burulma rijitliği ile taşımalarıdır.Bu çalışmada, çelik tel halatların statik yük altındaki gerilme durumu deneysel olarak sunulmuştur. Çelik tel halatlar, normal malzeme numunelerinden farklı kesit ve yapıya sahip olduğundan konvansiyonel yöntemlerle testlerin yapılması mümkün değildir. Bu nedenle, farklı yöntemler denenerek çekme testleri gerçekleştirilmiştir. Sahip olduğu kompleks geometriden dolayı bir halat teli yükleme sırasında uzama, kesme, eğilme, burulma, temas, sürtünme ve olası yerel plastik davranış etkilerinin birleşimine maruz kalır. Eksenel yükleme (uzama ve burulma) uygulandığında, bu yapılar yükleme sonrasında da helisel karakteristik özellik gösterebilir.Deneylerde üç farklı çelik tel halat kullanılmıştır. Bu halatların tel ve kordonlarına da ayrı ayrı çekme deneyi uygulanmıştır. Bu deneyler sonucunda, halatların kordonları ve telleri arasındaki ilişki sunulmuştur. Son olarak, deneylerde elde edilen sonuçlar, bu halatların imalatçı firma tarafından verilen tablo değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Helical wire ropes constitute a wide class of important engineering component. They comprise groups of wires spun helically together in a regular geometric pattern to form an integral unit to provide axial strength and stiffness. It is well known that a major advantage of such elements is their capacity to support large axial loads with comparatively small bending or torsional stiffness.İn this study, stress situation of wire ropes under static load is presented experimentally. İt is not possible that tensile test achieve with conventional method because of the wire ropes have different section and composition in comparison with normal material. Therefore, tensile tests are realized by using the different methods. Due to its complex geometry, a wire in rope is subjected to the combined effects of tension, shear, bending, torsion, contact, friction and possible local plastic yielding when loaded. When they are subjected to axial loads (tensile and torsional), these structures may still exhibit the helically symmetric characteristic after loading.İn the experiment, we used three different wire ropes. The strands and the wires of this wire ropes are experimented separately. İn consequence of the experiments, relation between the wires, the strands and the ropes is presented. Finally, results obtained in the experiments are compared with table value of this ropes given by manufacturer.