Yangın yağmurlama sistemlerinde kullanılan klorlanmış polivinil klorür (CPVC) boruların bağlantıları
Connections of chlorinated polyvinyl chloride (CPVC) pipes used in fire sprinkler systems
  1. Tez No: 251321
  2. Yazar: UĞUR USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DİKİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Klorlanmış polivinil klorür (CPVC) yangın yağmurlama sistemlerinde kullanılmış ve başarılı olmuş bir hammaddedir. Klorlanmış polivinil klorür, polivinil klorür (PVC) reçinenin sonradan bir klorlama reaksiyonuna tabi tutulmasıyla oluşur. Bunun sonucunda PVC'ye benzeyen ve ek özelliklere sahip olan bir amorf termoplastik malzeme elde edilir. Bu ek özellikler daha yüksek ısıyla bozulma sıcaklığı ve alternatif malzemelerle karşılaştırıldığında göreceli olarak düşük maliyetle daha iyi yangın performansı özellikleridir. CPVC boruların metalik borulara göre montajı ve taşınması hızlı ve kolaydır. Bu nedenle işçilik maliyetleri düşüktür. Korozyona uğramazlar. CPVC borular 107 °C altı sıcaklıklarda kullanılan yağmurlama kafalarının kullanılacağı sistemler için uygundur.Bu çalışmada plastik boruların yağmurlama hatları için uygun olup olmadığı bağlantı yöntemleri açısından incelenmiştir. Bunun için iki yöntem seçilmiştir. Bu yöntemler, üreticiler tarafından tavsiye edilen yapıştırıcı ile birleştirme yöntemi ile şantiyelerde sıkça kullanılan sıcak eleman kaynağı yöntemidir. Her iki yöntem ile hazırlanan numuneler standartlar doğrultusunda test edilmiş ve karşılaştırılmıştır.Yapılan deneyler sonucunda iki birleştirme yönteminin de yangın sistemlerinin çalıştığı basınç değerlerinde sorunsuz olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Chlorinated polyvinyl chloride (CPVC) is a raw material which has been used in fire sprinkler systems and succeed. Chlorinated polyvinyl chloride is formed by chlorination reaction of polyvinyl chloride (PVC) resin. At the end of this reaction, a PVC like amorphous thermoplastic material with additional specifications. These specifications are higher thermal breakdown temperature and relatively lower costs when compared with other materials. CPVC pipes? installation and transportation is easy and quick. Because of that labour costs are low. Coroosion is not a problem. CPVC pipes can be used in fire systems which uses sprinklers working under 107°C.In this work, plastic pipes are investigated in terms of connections if they are suitable for fire sprinkler systems. Two methods are chosen for this. These methods are joining with adhesives which is recomended by producers and hot plate welding which is being used in construction yards frequently. Specimens prepared by using both of the methods are tested in accordance with standarts and compared.Results of the experiments showed that both methods can be used without a trouble at pressure rates which fire sprinkler systems are working.