Karbon nanotüplere tutturulmuş Escherichia coli ile bazı eser elementlerin ayrılması/zenginleştirilmesi ve alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini
Determination of some trace elements by flame atomic absorption spectrometry after preconcentration and separation by Escherichia coli immobilized on multi-walled carbon nanotubes
  1. Tez No: 251334
  2. Yazar: NİHAT AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, biyosorbent olarak çok yüzeyli karbon nanotüp üzerine canlı ve cansız olarak tutturulmuş Escherichia Coli bakteri hücreleri; bakır, kobalt, kadmiyum ve nikelin alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini öncesi ayrılması ve zenginleştirilmesi için kullanılmıştır. Bu amaçla, Escherichia Coli bakteri hücreleri canlı ve cansız olarak 1:1 (w/w) oranında çok yüzeyli karbon nanotüple (Multi-walled Carbon Nanotubes) karıştırılıp, kurutuldu. Enjektöre takılabilen filtrenin içi sorbent ile dolduruldu ve örnek çözeltisi filtreden geçirildi. Analitler pH > 7'de kantitatif olarak ( >%95 ) alıkondu ve 0,5 mol l-1 HNO3 ile yüksek duyarlılıkta (RSD
Özet (Çeviri)
In this study, the use of non-living or living Escherichia Coli immobilized on multi-walled carbon nanotubes (MWCNT) has been used as a biosorbent for the separation and preconcentration of trace copper, cobalt, cadmium and nickel prior to their determination by flame atomic absorption spectrophotometry (FAAS). For this purpose, living and non-living Escherichia Coli bacteria cells were mixed with 1:1 (w/w) of ratio multi-walled carbon nanotubes and then dried. The cavity of a syringe-mountable filter system (SMFS) was filled with the sorbent and the sample solution was passed through the filter by means of syringe. The analytes were retained quantitatively (>95%) at pH?7 and eluted with 0.5 mol l-1 HNO3 with a high precision (RSD < 5%). The adsorption capacities of the sorbents with respect to analyte elements studied were investigated. Analytical parameters were determined. Finally , trace element analysis was done with certificated reference materials. It was proved that the proposed syringe technique by the use of Escherichia Coli immobilized on multi-walled carbon nanotubes is a fast, simple, precise and sensitive method for the separation and preconcentration of copper, cobalt, cadmium and nickel prior to their determination by flame atomic absorption spectrometry.