Performans değerlendirmede dengelenmiş hedef kartı uygulaması
A balanced scorecard application in performance evaluation
- Tez No: 251335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUTLU YENİSEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Son yıllarda entelektüel sermayeye verilen önemin artması ile birlikte şirketler arasında ?dengelenmiş hedef kartı? kullanma oranı gittikçe artmıştır. DHK İlk kez Kaplan ve Norton tarafından 90' lı yılların başında uygulanmış olsa da rijit bir sistem olarak kalmayıp gelişimini devam ettirdiği için hala tercih edilen bir sistem olarak görülmektedir. DHK' nı stratejik yönetim aracı olarak gören şirketler, vizyon ve strateji temaları çerçevesinde tüm çalışanların ortak bir hedefe kilitlendiği ve sonucunda beraber ödüllendirildikleri bir sisteme sahip olmak için belli aşamalardan geçmek zorundadırlar.Yapılan tez çalışması DHK metodolojisinin, ilk uygulanışından bu yana izlediği yol haritasının ve özelliklerinin literatürde araştırılması ile başlamıştır. DHK çok yalın bir tanımla şirketin gelecekte de başarılı olunması ve devamlılığını sürdürmesi için finansal göstergelerden çok finansal olmayan göstergelere ve entelektüel sermayeye odaklanılması gerektiğini söylemektedir. Tez çalışması bu sistemi gerçekleştirmek isteyen şirketlerin karşılaştıkları zorluklar, dikkat edilmesi gereken konular ve hangi adımları izlemesi gerektiği ile ilgili literatür araştırması ile devam etmiştir.Çalışmanın ikinci aşamasında DHK gerçekleştirilmesi için değer disiplini çerçevesinde hangi adımların izlenmesini ve bu adımlar izlenirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen bir model ile bu modeli bütünleyen değer yaratma zinciri/ jeneratör oluşturulmuştur. Sonrasında bu yöntemin bir kimya şirketinde uygulaması gerçekleştirildi ve çalışanlar arasında benimsemenin üst seviyede olması sağlandı. Yapılan tez çalışması sonuç ve gelecek çalışmalar için öneriler ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of balanced scorecard rate is growing up day by day with the increasing of the importance of intellectual capital. Balanced scorecard which is first applied by Kaplan and Norton in the early of 90?s continued its evolution until today. Therefore companies prefer balanced scorecard as a strategic management tool to cascade their vision and strategies to their employees and to focus on targets and aims. Also balanced scorecard is used as performance system for common bonus and compensation systems. In that case, companies need some steps to implement balanced scorecard.This study starts with the methodology of balanced scorecard, historical roadmap of balanced scorecard and searches in literature. Balanced scorecard says shortly, if the companies want to gain success and sustainability, they need to focus on non financial indicators as much as financial indicators. This study continues with the barriers that companies faced with, issues that companies need to care and steps in the literature while companies are implementing balanced scorecard.In the second part of this study, a model which contains implementing steps, check list of balanced scorecard and a complementary value chain / generator were generated. After that, the model and complementary generator were applied in a chemical company and focused on alignment of the system among the employees. This study ends with findings and suggestions for next studies.