Hidrofobik grup içeren poli(N-izopropilakrilamid) hidrojellerin sentezi ve bunların faz-geçiş (LCST) sıcaklıklarının incelenmesi
Synthesis of hydrophobic group containing poly(N-isopropylacrylamide) hydrogels and investigation of theirs phase transition temperatures (LCST)
  1. Tez No: 251381
  2. Yazar: ABDULLAH ALTAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET OKUDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada; NIPAAm, NTBA, MMA, AA ve NHMAAm monomerleri ile çapraz bağlayıcı (BIS), başlatıcı (APS) kullanılarak yeni sıcaklık duyarlı hidrojeller sentezlenmiştir. Monomerlerin miktarları değiştirilerek, jellerin şişme ve termal özelliklerindeki değişmeler incelenmiştir. Sentezlenen jellerin destile su içinde farklı sıcaklıklardaki şişme-büzülme davranışları gravimetrik metotla belirlenmiştir. Hidrojellerin LCST değerleri gravimetrik metod ve DSC ile belirlenmiştir.NIPAAm/X/Y terpolimerlerinde; hidrofilik özellikteki AA şişme değerleri ve faz geçiş sıcaklığını arttırırken; hidrofobik özellikteki MMA, NTBA ve NHMAAm ise genel olarak şişme değerleri ve faz geçiş sıcaklıklarını azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; new thermosensitive hydrogels were synthesized by using NIPAAm, NTBA, MMA, AA, NHMAAm as monomers, BIS as a crosslinker and APS as a initiator. Swelling and thermal properties of hydrogels were investigated by changing amounts of monomers. In distilled water, at different temperatures, swelling-deswelling behaviours of synthesized hydrogels were determined by gravimetric method. The LCST values of hydrogels determined by gravimetric method and DSC.In NIPAAm/X/Y terpolymers; with increasing the amount of AA, which is hydrophilic monomer, swelling values and phase-transition temperatures of hydrogels increased. With increasing the amounts of MMA, NTBA and NHMAAm, which are hydrophobic monomers, swelling values and phase-transition temperatures generally decreased.