Konya Organize Sanayi Bölgesi kanalizasyon sisteminde kirleticilerin izlenmesi
Contaminants monitoring in Konya Organized Industrial region sewerage system
- Tez No: 251407
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada; Konya Organize Sanayi Bölgesi kanalizasyon sistemindeki kirleticilerin dağılımı izlenmiş, kanalizasyon Sisteminde pH, Biyolojik Oksijen İhtiyacı, Kimyasal Oksijen ihtiyacı, askıda katı madde, yağ- gres, demir, kadmiyum, krom, bakır, çinko, fosfor, azot, kurşun gibi atıksulardaki kirleticilerin tayininde kullanılan bazı temel parametreler ana kolektör hattında incelenmiş ve problem oluşturacak kirlilik parametreleri belirlenmiştir. Atıksuların kolektör hattına döküldüğü 6 nokta ve kolektör hattı son noktası olmak üzere 7 noktadan analizler alınmıştır. İnşa çalışmaları devam eden Atıksu Arıtma Tesisinde oluşabilecek işletme problemlerinin tespiti yapılmış ve tesis için problem oluşturabilecek sektör türleri belirlenmiştir.Kanalizasyon sisteminde İletkenlik değerinin 1511 ile 37800 µs/cm arasında değişim gösterdiği mevcut ileri arıtma yöntemleri ile arıtılması durumunda sulama suyu veya proses suyu olarak kullanılamayacaktır. Kullanım için ileri arıtım ünitelerine ek olarak Nanafiltrasyon veya Reverse Osmoz sistemlerin ilave edilmesi gerekmektedir. Ağır metaller alıcı ortam deşarj standartlarının altında kalmasına rağmen bir yükselme tespit edilmiştir. Atıksuda Yağ ? Gres değeri de 195 ? 1229 mg/L arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, distribution of pollutants in sewage system of Konya Organized Industrial Zone has been monitored; some basic parameters that are used to determine pollutants at the waste water such as pH, Biological Oxygen need, Chemical Oxygen need, suspended solids, oil-grease, iron, cadmium, chromium, copper, zinc, phosphorus, nitrogen, lead has been examined in the main collector line and pollution parameters that may cause problem has been determined. The analyses have been achieved at totally 7 points, the 6 points that wastewater spilled to collector line and one at the collector line end point. The operational problems that may create problem at the Wastewater Treatment Plant of which construction works is continuing has been determined and the sector types that may be problem for the plant have been identified.At the case of purifying the sewage system by advance refining methods in which conductivity values varies between 1511 - 37800 ?s/cm at the sewage system, then it won?t be used as irrigation water or process water. For using, nanofiltration or Reverse Osmosis systems should be added besides advanced treatment units. Although heavy metals remained under receiving discharge standards, an increasing has been determined. Oil - Grease value ranges between 195 - 1229 mg / L in waste water