ITO yüzeyine biriktirilen kolloidal yapıların elektrokimyasal karakterizasyonu
Electrochemical characterization of deposited colloidal structures on to ITO surface
- Tez No: 251408
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, son zamanlarda özellikle nanoteknolojik çalışmalarda kullanımı nedeni ile indiyum kalay oksit kaplı cam yüzeylere kendiliğinden toplanan tekli tabakaların oluşturulması ve karakterizasyonu incelenmiştir. Bu işlem için öncelikle yüzeyler, çeşitli çözelti ve organik çözücülerle aktif hale getirmek için muamele edilmişlerdir. Daha sonra aktifleştirilmiş yüzeylere, 3[2(2-Aminoetilamino)etilamino]propiltrimetoksisilan ve oktiltrietoksisilan bileşikleri kullanılarak kendiliğinden toplanma prosesine göre silanlama işlemi uygulanmıştır. Yüzeylerin hidrofilik ve hidrofobik özellikleri incelenmiştir. Bu aşamadan sonra silan modifiye edilmiş yüzeylere poli stiren kolloidi bağlanması amaçlanmıştır. Her bir adımdaki reaksiyonlar temas açısı ölçümü, atomik kuvvet mikroskobu (AFM), elektokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) ve dönüşümlü voltametri (CV) ile karakterize edilmiştir. Böylece modifiye edilmiş ve edilmemiş ITO arasındaki farklılıklar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, recently, characterization and formation of self-assembled monolayers (SAMs) on indium tin oxide (ITO) surface have been investigated due to especially nanotechnologic studies. For this procedure, firstly, substrates ( ITO surface) have been treated various and organic solutions to obtain active surface. Then, silanization procedure was applied active surfaces by using 3[2(2-Aminoetilamino)etilamino]propiltrimetoksisilan and oktiltrietoksisilan compounds according to self-assembly. Properties of hydrophilic and hydrophobic surfaces were investigated. After this step, on silane modified surface poli stiren colloid bind. At each step to reactions were characterized by using, contact angle measurement, atomic force microscopy (AFM), electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and cyclic voltammetry (CV). So, differences of between modified ITO surface and bare indium tin oxide (ITO) surface were stated.