İki yüzey arasında hacim hesabı yapan program ve algoritma geliştirme
Software development for volume computing from two surface interval
  1. Tez No: 251406
  2. Yazar: ÜMİT AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Büyük yapı, yol ve kanal çalışmalarında kazılacak toprak hacminin hesaplanması, maden işletmelerinde çıkarılan maden miktarının belirlenmesi amacıyla hacim hesabı yapılır. Hacimler genellikle enkesitlerden, eşyükseklik eğrili planlardan, yüzeysel nivelman ölçmelerinden yararlanarak hesaplanır. Bu hesaplar karmaşık ve çok zaman almaktadır. Bu çalışmada, gelişen bilgisayar teknolojisinden yararlanarak program hazırlanması amaçlanmıştır. Bu amaç için öncelikle sayısal model oluşturulmuş ve bu model üzerinden hacim hesabı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a big constructions, volume calculations of excavation amount of road and waterway projects, volume calculation have been done determination of pit mine volume amount volumes generally have been calculated with cross sections, counter lines, plans and surface levelling measurements. These calculations have been taken more time and complex. In this study preparing to software have been aimed using developing computer technology .For this aim first of all digital elevation model (DEM) have been obtained and volume calculation have been accomplished with this model.