Yozgat ili 1. Ulusal Mimarlık Dönemi yapılarının analizi ve üslup değerlendirmesi
Yozgat province 1 term structure analysis of national architectural style and evaluation
  1. Tez No: 251409
  2. Yazar: AYŞEGÜL KOÇ ÜNLÜSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHTİYAR EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Tarihi süreç içerisinde toplumların sosyal, kültürel, ekonomik yapısında olan değişimler insanların çeşitli ihtiyaçlarının karşılandığı mimari yapılarda da değişimlere yol açmıştır. İçerisinde bulunan döneme göre yaşamın bir yansıması olan bu yapılarda da o dönemin ana fikrini yansıtan mimari elemanlara rastlanmakta ve bu yansıma o dönemin mimari üslubunu oluşturmaktadır.I. Ulusal Mimarlık üslubu da Kurtuluş Savaşı sonrasında kurulan yeni devletin içerisinde bulunduğu ekonomik, sosyo-kültürel ve fikir ortamının bir sonucu olarak karşımıza çıkar.Orta Anadolu'da yer alan Yozgat kentinde de ülkenin pek çok köşesinde olduğu gibi bu dönemin özelliklerini taşıyan yapılara rastlanmaktadır.Dönem özeliklerinin kendine özgü mimari karaktere sahip yapıları kentin görsel, tarihsel ve yaşam değerlerini artırmaktadırBu tez çalışmasında Birinci bölümde çalışmanın amacı, kapsamı, kaynak araştırması ve kullanılan materyal metot incelenmiştir. İkinci bölümde genel bir değerlendirme ile I. Ulusal Mimarlık Döneminin ortaya çıkma sebepleri ekonomik, sosyal, bayındırlık ve mimari açıdan incelenmiştir. Üçüncü bölümde genel hatlarıyla Yozgat İli incelenmiştir. Dördüncü bölümde Yozgat İli I. Ulusal Mimarlık Dönemi Yapıları, mimari, teknik ve malzeme yönünden detaylıca değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde ise farklı işlevli I. Ulusal Mimarlık Dönemi Yapıları, plan şeması, cephe, süsleme, malzeme ve yapım tekniği yönünden Yozgat dönem yapılarıyla karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.Tanımlamaya çalıştığımız tarihsel, mimari ve estetik değerleri olan bu yapıların korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Historical societies in the process of social, cultural, economic structure, the changes in a variety of human needs are met in architecture has led to changes. Quarter in which this structure is a reflection of life in that period architectural elements that reflect the main idea and this reflection is being encountered with the architectural style of that period constituted.I. After the War of Independence National Architectural style also found in the new state was established in the economic, socio-cultural and intellectual environment as a result of the interest in our face.Central Anatolian city of Yozgat in the corner of the country, as many of the features of this period are to be found bearing structures.Has its own architectural character of the period features of the city structure visual, historical and increases the value of life.In the first part of this thesis study, scope, resources and research methods used materials were investigated. In the second section with a general evaluation I. Reasons for the emergence of the National Architecture Period of economic, social, public works and architecture were examined. In the third section outlined Yozgat Province were investigated. Yozgat Province in the fourth chapter I. National Architecture Period of Construction, architectural, technical and materials have been evaluated in terms of detail. In the fifth section, with different functions, I. National Architectural Period Structures, plan diagram, front, decoration, materials and construction techniques were evaluated by comparing the structures in terms of Yozgat period.Trying to define the historical, architectural and aesthetic values that the protection of these structures, and be living needs to be passed on to future generations.