Konya-Sarayönü-Gözlü köyü sulama kooperatifi sulama sahasındaki toprak ve su kaynaklarının tuzluluk yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of land and water resources in irrigated areas of Konya-Sarayönü-Gözlü köyü irrigation cooperative in respect to salinity
  1. Tez No: 251410
  2. Yazar: ÖMER KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MELİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma Konya-Sarayönü-Gözlü köyü sulama kooperatifi sulama sahası tarım arazilerinin ve sulama suyu kaynaklarının durumunu özellikle tuzluluk ve sodyumluluk yönünden tespit etmek ve varsa sorunlara çözüm önerileri sunmak amacıyla yürütülmüştür.Araştırma alanında sulama yapılan ve yapılmayan tarım arazilerinden; 0-30, 30-60 ve 60-90 cm derinliklerden burgu ile bozulmuş toprak örnekleri alınarak laboratuvar şartlarında bazı kimyasal ve fiziksel analizler yapılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; araştırma alanı toprakları killi bünyede olup kireç miktarları %7.05-34.50 arasında,tarla kapasiteleri (TK) %25.7-38.6,solma noktaları (SN) %14.1-21.2 , pH değerleri 6.28-8.00 ve EC değerleri ise 587-1434 µmhos/cm arasındadır. Katyon değişim kapasiteleri (KDK) 12.68-18.00 me/100gr, değişebilir sodyum yüzdeleri (DSY) %2.99-23.72 arasında, bor konsantrasyonları ise 0.07-0.38 ppm bulunmuştur. Araştırma alanından alınan sulama suyu örneklerinin; pH değerleri 6.93-7.92, EC değerleri 481-1576 µmhos/cm arasında değişmiştir. Suların bor konsantrasyonları ise; 0.08-0.85 ppm arasında değişmektedir. Yeraltı suları C3S1 sınıfında, yerüstü su kaynağı olan Beşgöz Çay'ından alınan su örnekleri ise C2S1 sınıfındadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine status of the cultivated lands and irrigation water resources especially in respect to the salinity and sodium levels with some suggestions for solution the present problems in irrigated lands of Konya-Sarayönü-Gözlü Irrigation Cooperative.In research area, disturbed soil samples were taken from irrigated and non-irrigated areas in 0-30, 30-60 and 60-90 cm soil depth by using the auger, then some chemical and physical analysis were performed at laboratory conditions.The results showed that soils of research area were predominantly in clay nature, and lime contents, field capacity, FC, wilting point, WP, pH, and EC values varied from 7.05% to 34.50%, from 25.7% to 38.6%, from 14.1% to 21.2%, from 6.28 to 8.0, and from 587 to 1434 µmhos/cm, respectively. Cation Exchange Capacity, CEC, Exchangeable Sodium Percentage, ESP, and Boron concentrations varied from 12.68 to 18.0 me/100gr, from 2.99 % to 23.72%, and from 0.07 to 0.38 ppm, respectively. The pH, EC, and boron contents of water samples were 6.93-7.92, 481-1576 µmhos/cm, and 0.08-0.85 ppm, respectively. Water qualities in groundwater supplies and in a small stream called Beşgöz Çayı were classified as C3S1, and C2S1, respectively.