Konya-Sarayönü Gözlü Tarım İşletmesi Müdürlüğüne ait sulu ziraat alanlarındaki su kaynaklarının sulama suyu kalitesi yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation water quality of irrigated water resources of Konya-Sarayönü Gözlü Tarım İşletmesi Müdürlüğü
  1. Tez No: 485126
  2. Yazar: CEREN MUTLU ALPÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MELİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, Konya- Sarayönü Gözlü Tarım İşletmesi Müdürlüğü'ne ait sulu tarım alanlarındaki su kaynaklarının sulama suyu kalitesi yönünden değerlendirilmesi amacı ile yürütülmüş bir çalışmadır. Araştırmada, sulama amacıyla kullanılan derin kuyulardan örnekleme yoluyla alınan su örnekleri ve bu kuyular ile sulama yapılan tarım alanlarından 0-30, 30-60 ve 60-90 cm derinlikten alınan toprak örneklerinde yapılan bazı fiziksel ve kimyasal analizler değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; çalışmanın yürütüldüğü alanda bulunan toprakların killi ve killi-tınlı olduğu görülmüştür. Toprakların pH değerlerinin 7,11 – 7,90, EC değerlerinin 696 – 803 µmhos/cm arasında, sulama sularının ise pH değerlerinin 6,08 – 7,45, EC değerlerinin 1071 - 1989 µmhos/cm arasında olduğu ölçülmüştür. Su örnekleri, ABD Tuzluluk Laboratuvarı Sınıflandırma sistemine göre C3S1 sulama suyu sınıfında olup, yüksek tuzludur. Sulama suyu kalitesi yönünden tespit edilen sorunlara rağmen topraklarda tuzluluk sorunuyla karşılaşılmamış olması ileriki yıllarda sorunla karşılaşılmayacağı anlamına gelmemektedir. Sulama geçmişinin çok fazla olmaması topraklarda tuz sorununun ortaya çıkmamasında önemli etkendir. Ancak gerekli kültürel tedbirler alınmazsa uzun vadede bölge topraklarını etkileyecek ciddi tuzluluk sorunları öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the irrigation water quality at irrigated lands of Konya- Sarayönü Gözlü Agricultural Governorship. In the study, some physical and chemical analyzes were performed at water samples taking from deep wells as well as soil samples taking from 0-30 cm, 30-60 cm and 60-90 cm depths within study site. In results, soils are is clay or clay-loam textures. The pH and EC values for soil samples and water samples varied from 7,11 to 7,90 and 696 to 803 µmhos/cm; from 6,08 to 7,45 and 1071 to 1989 µmos/cm, respectively. According to USSL (United State Salinity Laboratory), water samoles belong to C3S1 class with high salinity. Despite the problems identified in terms of irrigation water quality, there is no salinity problem in soil profile; but it doesn't mean that salinity problem will not occur in future. The fact that irrigation history is not so great therefore salinity problem does not occur in the soil. However, if necessary cultural precautions are not taken, salinity problems will be seen at soils of the region.