Anadolu merinosu koyunlarında meme tipleriyle sütün elektrik iletkenliği ve süt rengi arasındaki ilişkiler
The relationship between udder types and electrical conductivity and milk color in Anatolian merino sheep
  1. Tez No: 251412
  2. Yazar: ŞÜKRÜ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM BOZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma Anadolu Merinosu koyunlarında meme tipleriyle sütün elektrik iletkenliği ve süt rengi arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın materyalini Altınova Tarım İşletmesi'nde bulunan birinci laktasyondaki 46 baş Anadolu Merinosu koyunu oluşturmuştur. Koyunların meme tipleri Epstein'in (1985) bildirdiği şemadan yararlanılarak belirlenmiştir. İşletmede sağımlar 01 Nisan 2008'de başlamış, 15 günde bir olmak üzere 4 kez süt örnekleri alınmıştır. Süt örneklerinin elektrik iletkenliği elektriksel geçirgenlik aleti ile süt rengi ise Minolta Chroma CR-200 renk ölçüm cihazı kullanılarak, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Laboratuvarında yapılmıştır. Verilerin analizi, SPSS paket programı ile tekrarlanan ölçümlü deneme modeli kullanılarak yapılan analizler sonucunda 184 örnekten hesaplanan elektrik iletkenliği değeri ortalaması 4.42 mS/cm, 180 örnekten hesaplanan renge ait L, a, b, Hue ve Chroma değerleri ortalaması sırasıyla 81.25, -3.62, 7.04, 62.46 ve 7.94 olarak bulunmuştur. Çalışmada meme tipinin elektrik iletkenliğine ve süt rengine etkisi önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present research was to investigate the relationship between udder types and milk color and electrical conductivity in Anatolian Merino sheep. The research material was constituted from the data of a total of 46 Anatolian Merino ewes at first lactation in Altınova State Farm. Udder types were determined according to Epstein?s (1985) schema. Milking was begun in 1 April 2008. Milk samples were collected twice a month for four controls. Electrical conductivity of milk samples was determined by electrical conductivity probe and milk color was determined by Minolta Chroma CR-200 in Laboratory of deportment of Animal Science, Agricultural Faculty of Selçuk University. The data were analyzed according to repeated measurements design. The mean of electrical conductivity was found 4.42 mS/cm and the mean of milk color L, a, b, Hue ve Chroma 81.25, -3.62, 7.04, 62.46 ve 7.94, respectively. In conclusion, the relationship between udder types and milk color and electrical conductivity was not in Anatolian Merino sheep.