Kriptolojik uygulamalarda bazı istatistik testler
Some statistical tests for cryptographic applications
  1. Tez No: 251417
  2. Yazar: REYHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞIR GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, rasgele ve sahte rasgele sayı üreteçlerinin bazı açılardan seçimi ve test edilmesinden bahsedilmektedir. Bu tür üreteçlerin çıktıları gerekli anahtarın üretilmesi gibi pek çok kriptografik uygulamada kullanılabilmektedir. Kriptografik uygulamalarda kullanılan uygun üreteçlerin, diğer uygulamalardaki ihtiyaçları karşı-laması gerektiğinden çok daha güçlü olmaları gerekmektedir. Özellikle, üretilecek olan anahtarlar ve üretilen şifreli metinlerin çıktıları ve girdileri belirlenen aralıklarında kestirilemeyen olmak zorundadır. Bu çalışmada geliştirilen uygulama ile tanımlanmış, seçilmiş ve özelleştirilmiş üreteçler için bazı kriterlerden bahsedilmektedir. Geliştirilen uygulama ile denemeler yapılarak etkinliği gösterilmiştir. İstatistiksel testin konusu ve bunun kriptanaliz ile ilgisinden de bahsedilmektedir, bazı tavsiye edilen istatistiksel testlerden sonuç çıkarımı yapılarak, yorumlar yapılmıştır. Bir üreteç belirli bir kriptografik uygulama için uygun olsa da olmasa da, bu testler belirleyicideki birinci adım kadar faydalı olabilir. Ancak, belirli bir uygulamada kullanılan bir üreteci istatistiksel test grubu tamamen açıklayamayacağı, istatistiksel testlerin bir yer değiştirici olarak kripto analize hizmet etmeyeceği, genel kuralı saklı kalmak şartıyla yapılan çalışma kriptografik algoritma geliştiricileri ve yeni üreteç geliştiricileri için öngörü oluşturacak bir başlangıç çalışmasıdır ve geliştirilmeye açıktır.
Özet (Çeviri)
In this study, random and pseudo random number generator in some aspects of the selection and testing is mentioned. The output of these generators as necessary to produce many of the cryptographic key can be used in practice. Other applications needs to be much stronger than Appropriate generator used in cryptographic applications of is required. In particular, these will be produced and produced the key and the ciphertext output of the entries must be unpredictable in the known range. In this study, developed with the application defined, selected and customized for generators of certain criteria is mentioned. The developed application can be made with the experiment shows the effectiveness. Statistical analysis of the test subject and the interest in cryptography are mentioned in, and some recommended statistical tests on the results and interpretations are produced. These tests, a generator is eligible for certain cryptographic applications, but not the first step to determine might be useful. However, a specific application generator used a statistical test group could not fully explain the statistical tests as a modifier to the crypto analysis will not serve the general rule, without prejudice to the work on condition that the developer of cryptographic algorithms and a new generator for developers to create insight is the work of a start and is open to be developed.