İnşaat sektöründe bulanık risk değerlendirmesi uygulaması
An application of fuzzy risk analysis in the building sector
  1. Tez No: 251422
  2. Yazar: RAİFE CANLAR DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada; bir inşaat taahhüt firmasının, 12 katlı 10 bloklu apartman inşaatı şantiyelerinden birinde bulanık mantık yöntemi kullanılarak iş güvenliği risk değerlendirmesi yapılmıştır.İSG Yönetim Sistemi kurma çalışmalarının en önemli basamağı olan risk analizinde; risk düzeyinin sayısal olarak hesaplanmasından ziyade, sözel ve anlamlı sözcüklerle ifade edilmesine imkan sağlayan bulanık mantık yöntemi kullanılmıştır.Bulanık iş güvenliği risk değerlendirmesi yapılırken öncelikle bulanık bir model oluşturulmuş ve sonucunda Risk Öncelik Sayıları tespit edilmiştir. Bulanık risk değerlendirme giriş verilerinin bulanıklaştırılması, giriş ve çıkış değerlerine ait üyelik fonksiyonlarının oluşturulması, bulanık çıkarım ve durulaştırma işlemleri MATLAB 6.5 yazılım programı fuzzy logic araç kutusunda gerçekleştirilmiştir.Son olarak, bulanık risk değerlendirme sonucu tespit edilen Risk Öncelik Sayılarının Hata Modu ve Etkileri Analizi (FMEA) yönteminde elde edilen veriler ile kıyaslaması yapılarak, bulanık mantığın daha doğru ve güvenilir sonuçlar verdiği ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in one of the building sites which has 12 storey apartment house with 10 blocks of a construction firm, risk assessment has been made using the fuzzy logic method.The fuzzy logic which is enable to identify with linguistic words of the risk level in risk analysis which is the most important step of building works of OHS Management System is used. While fuzzy risk assesment was performing, firstly a fuzzy model was made and lastly Risk Numbers were found. To fuzzing of input data of fuzzy risk assesment, creating of the member functions of input and output values and defuzzing operations was made by fuzzy logic toolbox of MATLAB 6.5 software programme.Lastly, the comparation of the Risk Numbers that were found by fuzzy risk assesment with the data that were found by Failure Mode and Effect Analysis (FMEA) method was made and demonstrated that fuzzy logic gived more believable results.