Doğal yollarla Konya çöp depo sahasında yetişen çeşitli baskın bitki türlerinde, krom birikiminin ve bitki büyümesindeki etkilerinin araştırılması
Research on deposition of chrome and effects of its in plant growth in the various species of dominant plants grown by natural way in the sanitary landfill in Konya
- Tez No: 251421
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmada, ağır metaller ile kirletilmiş suların ve toprakların bitkiler ile temizlenmesi, yani bitkiler aracılığıyla su ve topraktaki ağır metallerin giderilmesi (fitoremediasyon) amaçlanmaktadır.Tez çalışmasının 1. Aşamasında Aslım Mevkii Konya Çöp Depolama Sahasında yetişen baskın bitki türleri tespit edilerek, bu bitki örnekleri, bu bitkinin yetiştiği ortamdaki toprak numuneleri ve bu bölgedeki sızıntı suyu örnekleri alınmıştır. Aynı bitki türlerinin temiz ortam olan Konya Merkez Karatay İlçesi Çatalhüyük Mahallesi Kaş Mevki DSİ drenaj kanalından ve etrafından alınan bu bitki örnekleri, bu bitkinin bulunduğu ortamdaki toprak numuneleri ve bu bölgeye en yakınlıktaki kuyu suyu örnekleri alınmıştır. Her iki ortamdan alınan bitki türlerinde ve topraklarında ve sularında Cd, Pb, Cr, Cu, Ni, Fe, Mn ve Zn olmak üzere 8 ağır metal elementin analizleri yapılmıştır. Çalışmanın 2. Aşamasında bitkiler vasıtasıyla krom ağır metal gideriminde, Gındıra / Hasır Otu (Juncus acutus) bitkisi, Tere (Lepidium latifolium L.) bitkisi, Sirken (Chenopodium album L.) bitkisi, Kursalık (Suaeda carnosissima Post) bitkisi ve Japon Şemsiyesi (Cyperus alternifolius L.) bitkisi ilkin açık arazide daha sonra sera koşullarında kontrollü bir şekilde yetiştirilmiştir. Bu bitkiler, içeriği %99 saflıktaki Cr2O3 (yeşil krom) numunesinden elde edilen Cr +3 sulu çözeltisiyle sulanarak bitkilerdeki maksimum krom ağır metali alımı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is aimed at decontaminating water and earth polluted by heavy metals with plants, in other words for heavy metals in water and earth to be removed by favour of plants.In the first step of the work, dominant plant species grown in Konya Aslim location landfill were identified and samples of these plant species, samples of earth on which these plants grow and samples of water seepage in this area were taken. Also samples of these species were taken from and around the drainage canal of Konya Karatay Borough, Catalhoyuk Neighbourhood, Kas Location General Directorate of State Hydraulic Works (DSI) which is a virgin medium, earth samples from the area where these species are available and well water sample from the nearest area were taken. Analyses of 8 heavy metal elements as Cd, Pb, Cr, Cu, Ni, Fe, Mn and Zn were done. In the second step of the work, in the removal of Cr heavy metal by plants, Juncus acatus, Lepidum latifolium , Chenopodium album, Suaeda carnossima post and Cyperus alternifolius L. plants were grown in a controlled manner first in an open field and then in green house conditions. Maximum chrome heavy metal intake was confirmed by watering these plants with aqueous solution of Cr+ 3 obtained from the sample of Cr2O3 (green chrome) whose content is in %99 purity.