Uzun kuyruklu simetrik dağılımın parametreleri için sansürlü örneklemlere dayalı istatistiksel sonuç çıkarımı
Statiscial inference for the parameters of long-tailed symmetric distribution based on cencored samples
- Tez No: 251423
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN KUŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İstatistik, Statistics
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, uzun kuyruklu simetrik dağılımın parametrelerinin ilerleyen tür tip-II sağdan sansürlü örneklemlere dayalı parametre tahmini ele alınmıştır. Uzun kuyruklu simetrik dağılımın konum ve ölçek parametrelerinin modifiye edilmiş en çok olabilirlik tahmin edicileri analitik olarak elde edildi. En çok olabilirlik tahmin edicilerin asimptotik normallik özelliği kullanılarak konum ve ölçek parametreleri için yaklaşık güven aralıkları inşa edilmiştir. Modifiye edilmiş en çok olabilirlik tahmin edicilerinin ve güven aralıklarının kapsama olasılıklarının performanslarını incelemek için simülasyon çalışması yapılmıştır. Aynı zamanda nümerik bir örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is considered that the estimation of parameters of long tailed symmetric distribution based on progressive type-II right censored samples. Modified maximum likelihood estimators are obtained analitically for location and scale parameters of long tailed symmetric distribution. Approximate confidence intervals of location and scale parameters are constructed using asymtotic normality of maximum likelihood estimators. Simulation study is performed to investigate the performances of the modified maximum likelihood estimators and coverage probabilities of the approximate confidence intervals. A numerical example is also presented.