Isolation and identification of Escherichia coli , Salmonella spp., and Yersinia spp. from retail meat products in Bolu
Bolu ilinde perakende satılan et ürünlerinden Escherichia coli, Salmonella ve Yersinia türlerinin izolasyonu ve tanımlanması
- Tez No: 251450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Et ve et ürünleri gıda kaynaklı enfeksiyonların asıl kaynağı ve insan ve besin üreten hayvanlar arasında en önemli bağlantıdır. Hayvanların kesimi esnasında; deriden, bağırsaktan ya da işlem yapılan çevreden gelebilecek bakteriler etin yüzeyini kontamine edebilirler. Bu durum kesimden önce hayvan yıkanmış, işlem esnasında karkas üzerinde çeşitli temizleme muameleleri yapılmış ve çevreyi temiz tutma programları uygulanılmış olsa bile oluşmaktadır. Bu organizmaların bazıları bozulmaya sebep olan bakteriler iken, diğerleri de insanlar için patojendirler. Çalışmanın amacı, perakende et ürünlerinden Escherichia coli, Salmonella ve Yersinia türleri gibi patojen bakterileri izole etmek ve adlandırmaktır. Bu çalışmada Kasım 2007 ile Mayıs 2008 ayları arasında Bolu ilindeki çeşitli kasap ve şarküterilerden toplam 225 adet perakende et ürünleri (tavuk eti, et, kıyma) toplanmıştır. Et örneklerinde E. coli, Salmonella ve Yersinia türlerinin varlığı ?Uluslararası Standardizasyon Örgütü? nün yöntemleri doğrultusunda analize tabi tutulmuştur. Özellikle, E. coli' nin adlandırılmasında standart ISO prosedüründen En Muhtemel Sayı (EMS) yöntemi kullanılmıştır. EMS yöntemi ile gıdalarda düşük konsantrasyondaki E. coli miktarı tayin edilebilmektedir. Bu 225 örnekten, 50' sinde (%22.2) Salmonella türleri ve beşinde (%2.2) Yersinia türleri tespit edilmiştir. 225 örneğin 168' inde E. coli varlığı araştırılmıştır ve 90' nında (%53.5) E. coli bulunmuştur. İzole edilen 50 Salmonella türünün, 22' si (%9.8) S. Typhimurium, 20' si (%8.9) S. bongori, sekizi (%3.5) S. enterica subsp. diarizonae olarak adlandırılmıştır. Yersinia türlerinden, Y. mollaretii üç örnekte (%1.33), Y. intermedia bir örnekte (%0.44), Y. pseudotuberculosis bir örnekte (%0.44) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Meat and meat products are the major source of foodborne infections and the most important link between food-producing animals and humans. When animals are slaughtered, bacteria from the hide, the gut or the processing environment may contaminate the surfaces of meat. This occurs despite of washing animals before slaughter, various treatments to clean carcasses during processing, and programs to keep the environment clean. Some of these organisms are spoilage bacteria while others are pathogenic to humans. The aim of the research is to isolate and identify pathogenic bacteria such as Escherichia coli, Salmonella spp., and Yersinia spp. in the retail meat products. Between November 2007 and May 2008, a total of 225 retail meat products (poultry meat, meat, ground beef) were collected from butcher shops and delicatessens in Bolu. Any presence of E. coli, Salmonella spp. and Yersinia spp. in meat samples were analyzed according to ?The International Organization for Standardization? methods. Especially, Most Probable Number (MPN) technique in a standard ISO procedure was used to identify for E. coli. Enumeration of E. coli in foods could be acquired at low concentrations by MPN technique. Out of 225 samples, the results were found to be positive for Salmonella spp. in 50 (22.2%) and Yersinia spp. in five (2.2%) samples. E. coli was examined from 168 of 225 samples, and was found to be positive in 90 (53.5%) samples. Among Salmonella species, S. Typhimurium was found to exist in 22 (9.8%) samples, S. bongori in 20 (8.9%), S. enterica subsp. diarizonae in eight (3.5%) samples. Among Yersinia species, Y. mollaretii was found to exist in three (1.33%), Y. intermedia in one (0.44%), Y. pseudotuberculosis in one (0.44%) sample.