Zooplankton of lake Sünnet (Bolu) and determination of some environmental variables
Sünnet Gölü zooplanktonu ve bazı çevresel değişkenlerin belirlenmesi
- Tez No: 251451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER DÜĞEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sünnet Gölü zooplankton faunası ve çevre kalitesi, 6 farklı istasyondan elde edilen biyolojik ve fizikokimyasal değişkenler kullanılarak Mayıs 2005 ve Aralık 2006 arasında incelenmiştir. Gölün 4 farklı litoralinden (L-1, L-2, L-3, L-4) ve 2 farklı derin kısımlarından (V-Y, V-4) aylık olarak su örnekleri toplanmıştır. pH, çözünmüş oksijen, yüzde çözünürlük, tuzluluk, elektriksel iletkenlik ve sıcaklık gibi fiziksel değişkenler, arazide örnekleme yapılırken ölçülmüştür. Kimyasal ve mikrobiyolojik analizler aynı gün içinde laboratuvarda yapılmıştır. Bu çalışmada, Sünnet Gölünde 23 rotifer (Anuraeopsis fissa, Ascomorpha ovalis, Asplanchna periodonta, Brachionus angularis, Cephalodella catellina, C. gibba, Colurella adriatica, Euclanis dilatata, Filinia longiseta, F. terminalis, Keratella cochlearis, K. quadrata, Lecane (M.) Closterocerco, L. lunaris, L. luna, Notholca acuminate, N. squamula, Polyarthra dolichoptera, P. major, P.remata, Pompholyx complanata, Trichocerca (D.) similis, T. weberi) 3 kladoser (Daphnia longispina, Bosmina longirostris, Chydorus sphaericus) türü ve 2 kopepod (Thermocyclops, Cyclops) cinsi tanımlanmıştır. Zooplankton türleri arasında rotiferler baskındı. Seçilmiş çevresel değişkenler ile zooplankton türlerinin dağılımı CCA kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Zooplankton fauna and environmental quality of Lake Sünnet were monitored using bioiogical and physicochemical variables obtained from different six stations between May 2005 and December 2006. Water samples were collected from four different littoral parts (L-1, L-2, L-3, L-4) and two vertical parts (V-Y, V-4) of lake as a monthly. Physical variables such as pH, DO, % saturation, salinity, electrical conductivity, water temperature were measured each sampling period in a field study area at the same time, chemical and microbiological analysis were made in the labarotory at the same day. In this study totally 23 rotifer species (Anuraeopsis fissa, Ascomorpha ovalis, Asplanchna periodonta, Brachionus angularis, Cephalodella catellina, C. gibba, Colurella adriatica, Euclanis dilatata, Filinia longiseta, F. terminalis, Keratella cochlearis, K. quadrata, Lecane (M.) Closterocerco, L. lunaris, L. luna, Notholca acuminate, N. squamula, Polyarthra dolichoptera, P. major, P.remata, Pompholyx complanata, Trichocerca (D.) similis, T. weberi) three cladocerus species (Daphnia longispina, Bosmina longirostris, Chydorus sphaericus) and 2 copepoda genus (Thermocyclops, Cyclops) were identified in Lake Sünnet. Rotifer species were dominant among zooplankton. Seasonal distribution of zooplankton species with selected environmental variables were evaluated by using canonical correspondence analysis (CCA).