Isolation and identification of bacteria from hard ticks
Sert kenelerden bakterilerin izolasyon ve identifikasyonu
- Tez No: 379710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR EKREM KİREÇCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sert keneler, konaklarda hem mutual ve hem de patojenik ilişkili bir çok intrasellüler bakterilerin rezervuarlarıdır. Bu durum insanlarda ve diğer memeli canlılarda önemli bir potansiyel halk sağlığı problemine neden olur. Bu çalışmada, Nisan ve Haziran (2014) aylarında, Türkiye'nin Kahramanmaraş ve Irak'ın, Duhok ve Sinjar bölgelerinde hayvanlardan ve topraktan alınan 195kene incelendi. Kene örneklerinde ışık mikroskobu ile morfolojik yapılarına göre, Hyalomma spp and Rhipicephalus spp. olmak üzere iki soy tespit edildi. Keneler, nutrient broth içeren ependorf tüplerine taksim edildikten sonra, Endo agar ve Kanlı agarda kültürleri yapılarak inkübe edildi. Biyokimyasal testler (oksidaz, SIM vb.) ile bakteri türleri identifiye edildi.Sonuç olarak, Hyalomma spp'de; Escherichia coli (%80.53), Salmonella spp (%7.38), Klebsiella spp (%4.02), Shigella spp (%3.35), Serratia spp (%4.02), Enterobacter aerogenes (%0.67) izole edilirken, Rhipicephalus spp soylarinda ise; Escherichia coli (% 65.21), Salmonella spp (%17.39), Klebsiella spp (% 6.52), Shigella spp (%2.17), Serratia spp (% 6.52) ve Enterobacter aerogenes (% 2.17) şeklinde tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Hard ticks are known to reservoir intracellular bacteria from several phylogenetic groups that can develop both mutualistic and pathogenic relationships to the host. This is of particular importance for public health as tick derived bacteria can potentially be transmitted to mammals, including humans. My study to identify the hard ticks and isolation of bacteria from these ticks, the study involved the collection of one-hundred ninety five (195) Tick's samples from animals and soil from Iraq (Duhok city and Sinjar town) and from Turkey (Kahramanmaras city) between the period from April to June (2014).The tick's samples were diagnosed by light microscope and according to the external morphology assigned into two genera including Hyalomma spp and Rhipicephalus spp.The ticks put in eppendorf tubes contain nutrient broth then crashed with sterile needle then this mixture cultured on two agars the Endo agar and blood agar and incubated; after the incubation the bacterial colonies those grew on Endo agar which appeared as green metallic sheen diagnosed as Escherichia coli and also other biochemical tests did on this bacteria to achieves the diagnosis, and other colorless or pinky colonies referred to other bacteria which then diagnosed by biochemical tests included IMViC tests and other tests included Oxidase test and SIM (Sulfide Indole Motility) test; according to the results which given by those test which mentioned above, six species of bacteria were detected in both tick's genera which were Escherichia coli, Salmonella spp, Klebsiella spp, Shigella spp, Serratia spp and Enterobacter aerogenes,and their percentages in Hyalomma spp were respectively Escherichia coli (80.53%),Salmonella spp (7.38%) Klebsiella spp (4.02%), Shigella spp (3.35%), Serratia spp (4.02%) and Enterobacter (0.67%) and in Rhipicephalus spp were respectively Escherichia coli (65.21%), Salmonella spp (17.39%), Klebsiella spp (6.52%), Shigella spp (2.17%), Serratia spp (6.52%) and Enterobacter aerogenes (2.17%).