Enzyme-catalyzed resolution of tertiary alcohols
Tersiyer alkollerin enzim katalizörlüğünde resolüsyonu
- Tez No: 251464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. DEVRİM ÖZDEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Enantiyomerce saf olan tersiyer alkoller birçok doğal ürünlerin ve ilaçlarınsentezlerinde kullanılan, kuaterner carbon atomu içeren çok değerli yapı taşlarıdır.Bu çalışmada (±)-1-metil-2,3-dihidro-1H-inden-1-ol 54 ve (±)-1-metil-1,2,3,4-tetrahidronaftalin-1-ol 57 CAL-A-CLEA, CAL-A, Amona PS-C II and CRLenzimleri ile enzimatik resolüsyona tabi tutulmuştur. (±)-1-metil-2,3-dihidro-1H-inden-1-ol 54' un resolüsyonunda en iyi çalışan katalizör CAL-A-CLEA enzimiydive %20 lik dönüşüm ile (R)-(-)-1-metil-2,3-dihidro-1H-inden-1-yl acetate 53 and(S)-(+)-1-methyl-2,3-dihydro-1H-inden-1-ol 54 sırasıyla % 71 ve % 44 enantiyomerikzenginlik ile elde edildi. (±)-1-metil-1,2,3,4-tetrahidronaptalin-1-ol 57 CALA-CLEA ile enzimatik resolüsyona tabi tutulduğunda % 25 lik bir dönüşüm ile (S)-(+)-1-metil-1,2,3,4-tetrahidronaftalin-1-ol 57 % 33 enantiyomerik zenginlik ileelde edilirken CAL-A ile enzimatik resolüsyona tabi tutulduğunda %20 lik dönüşümile (R)-(-)-1-metil-1,2,3,4-tetrahidronaftalin-1-ol 57 % 99 enantiyomerikzenginlik ile elde edildi.
Özet (Çeviri)
Enantiopure tertiary alcohols are very valuable building blocks containingquaternary carbon centres for the synthesis of many different natural products andpharmaceuticals. In this study, (±)-1-methyl-2,3-dihydro-1H-inden-1-ol 54 and (±)-1-methyl-1,2,3,4-tetrahydronaphthalen-1-ol 57 were resolved by using CAL-A-CLEA,CAL-A, Amona PS-C II and CRL. CAL-A-CLEA was the most active biocatalyst inthe resolution of (±)1-methyl-2,3-dihydro-1H-inden-1-ol 54 and (R)-(-)-1-methyl-2,3-dihydro-1H-inden-1-yl acetate 53 and (S)-(+)-1-methyl-2,3-dihydro-1H-inden-1-ol 54 was obtained with 71% ee and 44% ee by 20% conversion, respectively.When (±)-1-methyl-1,2,3,4-tetrahydronaphthalen-1-ol 57 was resolved in thepresence CAL-A, (R)-(-)-1-methyl-1,2,3,4-tetrahydronaphthalen-1-yl acetate 56 wasobtained with 99% ee by 20% conversion while (S)-(+)-1-methyl-1,2,3,4-tetrahydronaphthalen-1-ol 57 was obtained with 33% ee by 25% conversion in thepresence CAL-A-CLEA.