Synthesis of novel azaheterocycles by 1,3-dipolar cycloaddition reaction of nitrile oxides
Nitril oksitlerin 1,3-dipolar halka katılma tepkimeleri ile yeni azaheterohalkaların sentezi
- Tez No: 251465
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DÜRÜST
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Beş üyeli azaheterohalkalı organik moleküllerin sentezlenmesinde en önemli yöntemlerden biri de 1,3-dipolar halka katılma tepkimeleridir. Son yıllarda, nitril oksitlerin ara ürün olarak kullanımı doğal ve biyoaktif bileşikler gibi pek çok karmaşık molekülün sentezlenmesinde artan bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı nitril oksitlerin 1,3-dipolar halka katılma tepkimesi ile yeni aza-heterohalkalı bileşiklerin sentezi ve yapılarının aydınlatılmasıdır. Bu tezin sonuç ve tartışma kısımları dört bölümden oluşmaktadır.Birinci kısım çeşitli nitril oksit öncülü olan nitrolik asitlerle fenil veya metil vinil sülfon molekülleri arasında etkin 1,3-dipolar halka katılma tepkimelerini tanımlamaktadır. Bu halka katılma dönüşümü sonucunda kararlı stereo- ve yerseçimli 4,5-dihidro izoksazol bileşikleri elde edilmiştir.İkinci kısım, esas olarak alkiliden-2-pirrolidinle nitrolik asitlerin tepkimesi sonucunda oluşan yeni üç halkalı oksadiazol-tetrahidropirrol-oksadiazolleri içeren moleküllerin incelenmesinden oluşmaktadır. Bu tepkime için mantıklı bir mekanizma önerilmiştir. Bu mekanizma nitrolik asitin ısıtılması ile açığa çıkan nitroz asitin alkiliden pirrolidin tarafından tutulması esasına dayanır........
Özet (Çeviri)
1,3-Dipolar cycloaddition reactions are among the most powerful and direct approaches for the synthesis of five membered organic molecules. During the past several decades, nitrile oxides are becoming increasingly important in providing intermediates for the synthesis of complex molecules, including natural products and bioactive compounds. Syntheses of novel azaheterocycles are the focus of this dissertation through 1,3-dipolar cycloaddition of nitrile oxides. The results and discussion sections of this thesis are divided into four parts:Part 1 describes an efficient intermolecular 1,3-dipolar cycloaddition of a variety of nitrolic acids which are precursors of nitrile oxides with phenyl- and methyl vinylsulfone. This transformation produces stable 4,5-dihydroisoxazole-containing stereo- and regioselective cycloadducts.Part 2 is mainly consisted of the investigation of a novel tricyclic oxadiazol-tetrahydropyrrolo-oxadiazole structure via a reaction of alkylidene-2-pyrrolidines with nitrolic acids. A plausible mechanism for this reaction is proposed, which suggests nitrosation of the enamine by the nitrous acid that is liberated from the nitrolic acid......