Tedarik zincirinde performans yönetimi ve dengelenmiş performans kartı ile bir uygulama
The performance management on supply chain and an application with balanced scorecard
  1. Tez No: 251471
  2. Yazar: ONUR KURTÇU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR.DR. H. BÜLENT CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tedarik Zinciri yapısı içerisinde performans yönetimini sağlamak, işletme bünyesi içerisinde bireysel performans göstergelerini izlemekten daha zor ve karmaşık bir durumdur. Birbirinden farklı işletme fonksiyonuna sahip firmalarda, bölümlerin birbiriyle etkileşim içerisinde olduğunun düşünülmesi gerekmektedir. Bu bağlamda mevcut etkileşim yapısı, birbiriyle bağlantılı çalışan departmanlar arasında titizlikle irdelenmeli ve değerlendirilmelidir. Bu anlamda ortaya konulan çalışmada, Tedarik Zincirinin sürekli değişen yapısını ve karmaşıklığını daha belirgin yapıda şekillendirdiği için Dengelenmiş Performans Kartı ile performans yönetimi uygulaması yapılmıştır. Bu aşamada uygulama içerisinde, Honda Türkiye Tedarik Zinciri sistematiği değerlendirilmiş olup, Satınalma, Lojistik ve Malzeme Hizmetleri-Planlama departmanları incelenmiştir. Honda Türkiye bünyesinde yer alan mevcut performans yönetimi, sadece bireysel bazda değerlendirilen Dengelenmiş Performans Kartı analizi üzerine kurulmuştur. Diğer anlamda bu yapı, departmanları ve birbiriyle eşgüdümlü olarak çalışan bu üç departmanı temsil eden performans göstergelerinin bulunmadığını göstermektedir. Bu da Honda Türkiye Tedarik Zinciri yapısını ifade eden üç bölüm itibariyle genel bir performans yönetim sisteminin olmadığı anlamına gelmektedir. Bu nedenle çalışmanın uygulama kapsamında, Satınalma, Lojistik ve Malzeme Hizmetleri-Planlama çalışanlarının performans göstergeleri öncelikle bölümsel bazda sıralanmış ve Dengelenmiş Performans Kartının dört boyutu olan Finans, Müşteri, Süreç ve Gelişim başlıkları altında toplanarak departmanlara ait Dengelenmiş Performans Kartları oluşturulmuştur. Daha sonra Honda Türkiye çalışanları tarafından gerçekleştirilen bir anket uygulaması ve gerçekleştirilen uygulamanın istatistiksel analizi dahilinde, tedarik zincirinin yani bu üç departmanın tümünü temsil eden bir Son Dengelenmiş Performans Kartı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is hard to applicate performance management on supply chain because supply chain is a complicated system which includes several different relations with other organization functions. At this point, this interaction being between the departments related with each other must be meticulously examined and analyzed. This study is based on Balance Scorecards as a performance management system on supply chain because of expressing the continuous changing and improving style of supply chain in best way. In application part of this study, the performance structures of Purchasing, Logistic and Materials Services departments are analyzed by assessing the supply chain of Honda Turkey. At the end of the analysis, it is seen that the management structure has no common Balanced Scorecard that represents the performance criterias of the three departments, Purchasing, Logistic and Materials Services. Therefore, the aim of the study is preparing the common Balanced Scorecard including the three departments mentioned. At this point, firstly the Balance Scorecards for each department are designed with the help of the individual Balance Score Cards according to the four dimensions of the Balanced Scorecard including Financial goals, Client/Market goals, Business processes and Organizational capacity, learning and innovation. In conclusion, the Last Balance Scorecard which reflects the whole supply chain is created by the performance criterias defining at the end of the questionnaire applied to the workers of Honda Turkey.