Tekstilde tedarik zinciri yönetimi ve tedarikçi performans değerlendirmesi
Supply chain management in textile and supplier performance evaluation
  1. Tez No: 291842
  2. Yazar: KADİR CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVZA CANDAN, PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, lojistik, lojistik yönetimi ve tedarik zinciri yönetimi üzerinde durulmuş ve tedarik zincirindeki farklı bakış açılarından söz edilmiştir. Tekstil sektöründe tedarik zinciri yönetimi anlatılmıştır. Sonrasında performans kavramı, tedarikçi seçimi ve performans değerlendirme yöntemlerinden bahsedilmiştir. Dengelenmiş Performans karnesi kavramı açıklanarak, performans karnesinin dört boyutu olan finansal, müşteri, süreç, öğrenme ve gelişme irdelenmiştir. Dengelenmiş performans karnesinin avantajlarından bahsedildikten sonra uygulama aşamasında Carrefour Küresel Satınalma Ofisinde dengelenmiş performans karnesi modeli geliştirilmiştir. Daha önce yapılan uygulamalardan farklı olarak tedarik zinciri bakış açısı ile satınalma sürecindeki tedarik zincirinin tamamı için dengelenmiş performans karnesinin uygulaması yapılmış ve tedarikçi performans değerlendirme sistemi olarak dengelenmiş performans karnesinin uygulanabilirliği araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study logistic, logistic management and supply chain management are described and various supply chain management approaches are investigated. As a model for textile industry, demand activated manufacturing architecture model is described. Performance, performance evaluation and supplier selection and performance evaluation methods are clarified. As a performance evaluation technic, Balanced Scorecard system is described in detail and financial perspective, customer perspective, internal process perspective, learning and growth perspective are defined. After mentioning the advantages of Balanced Scorecard system, the application in a Global Sourcing Office is demonstrated. Different from the previous researchs, Balanced Scorecard is used as a supplier evaluation tool and supplier evaluation system in supply chain perspective is investigated.