Ro-ro yolcu gemileri için özel kurallar (Stockholm anlaşması)
The special rules for ro-ro passenger ships (Stockholm agreement)
- Tez No: 251476
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Kuzey Batı Avrupa ve Baltık denizinde seyir eden ro-ro yolcu gemileri için imzalanan ve daha sonra Türkiye tarafından da kabul edilen Stockholm Anlaşması gereğince güverteye dolan suyun geminin stabilitesi üzerindeki negatif etkilerini bulabilmek için, standart bir stabilite programı ile birlikte kullanılabilecek, güvertedeki suyun hacmi, hacim merkezi, serbest yüzey momenti ve ıslak alanını hesaplayan bir bilgisayar programı yazılmıştır.Daha sonra, bu program yardımıyla mevcut bir ro-ro yolcu gemisinin çeşitli yükleme durumlarındaki stabilitesi incelenmiş, Stockholm Anlaşmasının gereklerinin stabilite üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Sonuçlar karşılaştırıldığında bu anlaşma gereğince güvertede biriken suyun, büyük serbest su yüzeyi etkisi yarattığı ve GM'de büyük kayıplara neden olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a computer program developed to calculate volume of the accumulated water on deck according to the Stockholm Agreement, center of the volume, free surface moment and free surface area, used with a standard stability program to determine negative effects of the water entering the ro-ro deck on the ship stability. This agreement adopted for ro-ro passenger ships undertaking regular scheduled international voyages between or to or from designated ports in North West Europe and The Baltic Sea and later also adopted by Turkey.Afterwards, stability calculatios of a ro-ro passenger ship corresponding to an adequate number of operational draughts and trims carried out by aid of the program and than effects of the requirements of the Stockholm Agreements on the stability determined. The comparison of the results shows that free surface effect of accumulated water on deck:it reduces the GM.