Düz kenar bükme ve döner kalıpla kenar bükme işlemlerinin geri yaylanma üzerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
The investigation of effects of straight flanging and rotary die flanging operations on springback
- Tez No: 251485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR LİVATYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, düz kenar bükme ve döner kalıpla kenar bükme işlemlerinin geri yaylanma üzerine etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda, EN DC01 karbon sacı ve SAE 430 paslanmaz sac malzemeler olmak üzere beş farklı malzeme grubu ile çalışılmıştır. Malzemelerin kalınlıkları, kimyasal bileşimleri ve mekanik özellikleri, deneysel çalışmalar öncesinde belirlenmiştir. Kenar bükme deneylerinde farklı parametreler göz önünde bulundurulmuştur. Bu parametreler; bükme radyüsü, kalıp açıklığı, flanş yüksekliği ve hadde yönüdür. Deneylerde kullanılan numuneler, parametrelere uygun olacak şekilde hazırlanmıştır. Düz kenar bükme işleminde, bükme radyüsü ve kalıp açıklığının fark edilebilir etkisi ile karşılaşılmıştır. Döner kalıpla kenar bükme işleminde ise en etkili parametre kalıp açıklığı olmuştur. Çalışılan aralıkta malzemelerin akma dayanımlarının etkisi, döner kalıpla kenar bükme işleminde, düz kenar bükme işlemine nazaran, daha çok ön plana çıkmıştır. Parametre değişikliğine rağmen, döner kalıpla kenar bükme işlemi sonrası karşılaşılan geri yaylanma miktarları, düz kenar bükme işlemleri sonrası karşılaşılan değerlere göre daha dar bir aralıkta yer almıştır. Deneysel çalışmalar neticesinde, döner kalıpla kenar bükme işleminin geri yaylanma davranışı bakımından daha kararlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of straight flanging and rotary die flanging operations on springback are investigated. In experimental studies, five different material groups involving EN DC01 carbon sheet steel and SAE 430 stainless sheet steel were used. Thicknesses, chemical compositions and mechanical properties of materials were determined before the flanging operations. In these flanging tests, various parameters including die radius, clearance, flange height and roll direction were taken into account. Test specimens were prepared according to test parameters. In straight flanging, noticeable effects of die radius and clearance were observed. In rotary die flanging, clearance was effective. In the interval studied, the effect of yield strength was more distinct in rotary die flanging as compared to straight flanging. In spite of the parameter variations, the springback angles obtained by rotary die flanging remain in a narrower interval than the angles obtained by straight flanging. As a result of the limited experimental work, it was observed that rotary die flanging is a more robust industrial process.