Marmara denizi kuzey şelfi çok kanallı sismik verilerinin işlenmesi ve tekrarlı yansımaların bastırılması
Processing of the multichannel seismic data collected in the northern shelf of Marmara sea and suppression of multiple reflections
  1. Tez No: 251585
  2. Yazar: ALİ CANKURTARANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Marmara Denizi Kuzey şelfinde toplanan çok kanallı sismik yansıma verileri işlenmiştir. Çalışma kapsamında işlenen veriler, bu alanda bugüne kadar toplanan ilk çok kanallı sismik yansıma verileridir. Verilere, hız spektrumu ve sabit hız yığma panelleri kullanılarak hız analizi yapılmıştır. Hız spektrumu yardımı ile yapılan hız analizi işleminde ortak orta nokta süper topluluğu kullanılmıştır. Standart veri işlem aşamaları sonucunda elde edilen sismik kesitlerde gözlemlenen deniz tabanı tekrarlı yansımaları, f-k analizi bazlı bir süzgeçleme yöntemi ile verilerden temizlenmiştir. Kullanılan süzgeç, yüksek hızlı tabakalarda düşük hızlı tabakalara göre daha başarılı sonuçlar vermiştir. Tekrarlı yansımaların verilerden temizlenmesi, sismik kesitlerin daha etkin bir biçimde yorumlanabilmesini olanaklı hale getirmiştir. Sonuçta elde edilen sismik kesitlerde gözlemlenen en önemli anomali, Büyükçekmece ve Küçükçekmece gölleri arasında kalan alanda gözlemlenen şiddetli deformasyondur.
Özet (Çeviri)
In this study, multichannel seismic data collected in the northern shelf of Marmara Sea was processed. Data set processed in behalf of the study is the first multichannel seismic reflection data set collected in this area. Velocity analysis performed by using velocity spectrum and constant velocity stack panels. Common depth point supergather was used for velocity spectrum based velocity analysis. Seabed multiple reflections, observed after standard seismic data process steps, is cleaned by f-k analysis based filtering technique. The filter which was used on the data, has succeeded on high velocity layers than low velocty layers. Cleaning up the multiple reflections from the data, made possible the interpretation of the seismic sections more efficient. As a result , the most important anomaly, observed on seismic sections is a strong deformation located between Buyukcekmece and Kucukcekmece lakes.