Bir planlama yaklaşım biçimi olarak kültürel sürdürülebilirlik, Kumkapı örneği
A road of approach for planning: Cultural sustainability, case of Kumkapi
  1. Tez No: 251588
  2. Yazar: SİNEM KONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Planlamadaki temel unsurun ?insan? olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda sosyo-kültürel boyutun taşıdığı önem karşımıza çıkmaktadır.Yapılan çalışma, belirtilmiş olan noktalar ışığında, planlamanın geçirdiği evreler ve son aşamada sosyo-kültürel bakış açısının taşıdığı önemi, neden olmazsa olmaz bir unsur olduğunu ve kültürel sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi adına bu bakış açısına sahip olunmasının ve insanların da bu bilince sahip olarak kendi kültürel yaşamlarına sahip çıkmalarının önemini vurgulamayı amaçlamaktadır. Ayrıca özellikle ülkemizde uygulamalarına pek rastlanmayan sosyo-kültürel bakış açısı çerçevesinde geliştirilen yaklaşımların ne şekilde hayata geçirilebileceğine dair farklı deneyimler ve fikirler ortaya konmaya çalışılmıştır.Tüm bu üzerinde durulacak noktalarla birlikte, kültürel sürdürülebilirliğin önemi ve ne şekilde korunabileceği, Kumkapı alan çalışması ile ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Bu kapsamda yapılan alan çalışması, özellikle geçmişten günümüze barındırdığı farklı kültürler ve bu farklı yaşam biçimlerinin mekan ile olan ilişkisi açısından detaylandırılmıştır.Sonuç olarak başta ülkemizde ve İstanbul'da gerçekleştirilen planlama çalışmalarında sosyo-kültürel bakış açısının oturmamış olduğu görülmüştür. Dolayısı ile kültürel sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi adına doğru yaklaşımların ortaya konduğundan da söz etmek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
When it is considered that the essential element of planning discipline is ?human?, its socio-cultural effect cannot be ignored.Previous researches emphasize the importance of socio-cultural effects of planning due to the phases that it passed though; nations have to aware of their own socio ? cultural point of view for its sustainability. Besides, researchers had been developed ways to put in force the social-cultural approaches which does not carry out within Turkey.Cultural sustainability?s importance and the ways to maintain it, highlighted via associating with field work of Kumkapı . Kumkapı field work is detailed with harbouring to different cultures and dissimilar life patterns that it had though the different decades.Consequently, most especially in Turkey-Istanbul studies, the socio-cultural perspective aren?t thought about adequately so that the approaches for providing cultural sustainability cannot achieving its aim.