Selüloz liflerinin döğülme karakteristliği üzerinde bazı kimyasal maddelerin etkileri
The Effects of some chemicals on the beating carecteristic of cellulosic fibers
- Tez No: 25160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET SELÖLOZ LİFLERİNİN DÖ?ÖLME KARAKTERİSTİ?İ ÜZERİNDE BAZI KİMYASAL MADDELERİN ETKİLERİ Kağıt yapmadan önce selüloz liflerinin mekanik bir işleme tabi tutulmaları gereklidir.Dövme adı altında yapılan bu mekanik işlem kağıt yapımının en önemli kademesini oluşturur. Dövmenin bir sonucu olan hidratlanmayı kimyasal maddeler kullanarak değişikliğe uğratmak mümkündür. Pinus brutia odunlarından elde edilen selüloz örnekleri, dövme ve elde edilen kağıtlar üzerinde asetik asit, jelatin, sodyum hidroksit ve formaldehitin etkisi incelenmiştir. Sonuçlar, asetik asit ve jelatinin hidratlanmayı engelleyici etkisi nedeniyle dövme hızını ve elde edilen kağıdın fiziksel niteliklerini düşürdüğünü göstermiştir. - Jelatin asetik asitten daha fazla etkili olmuştur. Sodyum hidriksit ve formaldehit ise dövme hızını ve fiziksel özellikleri artırıcı yönden etkili olmuştur. Formaldehit sodyum hidroksite kıyasla daha etkili görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF SOME CHEMICALS ON THE BEAT Î NO CARECTERÎSTÎC OF CELLULOStC FIBERS Cellulosic fibers must be subjected to mechanical treatment before papermakinq. This mechanical treatment named as beatinq constitutes the most importatnt staqe in papermakinq. It is qenerally known that hydration, which is one of the results of beatinq can be influenced by usinq che micals. Cellulose samples obtained from Pinus brutia were used to examine the effect of acetic acid, gelatine, sodi um hydroxide and formaldehyde on beating and on the papers produced. The results showed that cetic acid and gelatine lowered the beating rate and physical properties of the papers produced by inhibitinq hydration; qelatine being more effective than acetic acid. The effect of the sodium hydroxide and formaldehyd were in the opposite direction; formaldehyde being more efficient.