Pasif güneş evlerinde bina kabuğu sistemi tasarımı
Design of building envelope system for passive solar houses
- Tez No: 251599
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KOÇLAR ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada pasif güneş evlerinde bina kabuğu tasarımına ilişkin alternatiflerin geliştirmesi hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, öncelikle, pasif güneş evlerinin tasarımında etkili olan parametreler ve en bilinen pasif güneş evi sistem türleri olan doğrudan, dolaylı, izole ve sürekli dolaşım halkası sistemleri incelenmiştir. Bu incelemede binanın yerleşimi, yönlenmesi, formu ve kabuğu gibi tasarım parametreleri ele alınmış, sonra kabuk sistem türlerinin pasif ısıtma ve soğutma işlevlerini yerine getirmek için yüklendiği özelliklerin (toplama, emicilik-yansıtıcılık, depolama, dağıtım, kontrol), ısıtma ve soğutma dönemindeki işleyişleri irdelenmiştir. Son olarak, bu sistemler için tasarıma yardımcı uygun bina kabuğu alternatifleri uygulama detaylarıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to develop building envelope alternatives for passive solar houses. Towards this goal, primarily, influential parameters on passive solar house design and the most common types of passive solar house systems: direct, indirect, isolated and convective loop systems were examined. In this review, parameters was handled such as the site, orientation of the building, building form, optical and termophysical properties of envelope of building, and then the loaded properties of the passive system were examined according to their process during the heating and cooling periods. And the last session proposes alternative detailed designs of envelopes that will yield the expected passive solar house performance.