Compliant mechanism case studies and dynamical analysis of a rotational compliant double exact dwell mechanism
Esnek mekanizma durum çalışmaları ve esnek rotasyonal çift tam bekleme mekanizmasının dinamik analizi
  1. Tez No: 251600
  2. Yazar: BARBOROS BENSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Esnek mekanizmaların günlük yaşantımızdaki kullanım alanları göz önüne alındığında, bunların rijit mekanizmalara kıyasla birçok avantaj getirdiği görülmektedir. Son yıllarda, imalat yöntemlerinin mikro düzeylere indirgenebilmesiyle esnek mekanizmalar MEMS olarak da üretilip, bunların daha az alanda ve maliyetle, montaj yapılmaksınız, tek bir düzlemde imal edilebilmeleri mümkün kılınmıştır. MEMS uygulama alanlarının esnek mekanizma tasarım alanındaki gelişmelerden beslenmesi nedeniyle, bu tasarım üzerine metodoloji ve çözüm yöntemlerinin türetildiği bir çalışma alanı oluşmuştur. MEMS imalatında ve özellikle montaj hatlarında bekleme (dwell) hareketinin ihtiyaç duyulduğu işlemler yapılmaktadır. Bu açıdan bu hareketin karakteristiği ve mekanizma tasarımında göz önünde bulundurulması gereken birtakım hareket parametrelerinin belirlenmesi de gerekmektedir. Literatür araştırması sonucunda tam çıkış olarak bekleme hareketinin bir sefer oluştuğu çeşitli mekanizmalar mevcuttur. Bu çalışmada, sürekli rotasyonal bir hareket girişinden tam bekleme hareketinin iki kez elde edildiği bir mekanizma tasarımı üzerinde durulmuş ve mekanizmanın dinamik analiz sonuçları ile tasarımın işlevselliği doğrulanmıştır. Tasarım sonuçların ışığında incelenerek bekleme parametrelerini etkileyen tasarım parametreleri belirlenmiştir. Mekanizma makro düzeyde imal edilerek, analiz sonuçları doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the usage area in the daily life of the complient mechanisms, we can see that they bring a lot of advantages due to their rijit body encouter parts. In the last decade, the manifacturing tehniques had rapid progress in macro and nano stage. This brings the advantages of MEMS: Less space, low cost, production in one place and no need to assembly. Because MEMS applications are spreading parallel to the studies in mechanism design, the methodology and solution procedures have been focused deeply. In the industry, MEMS production and especially in the assembly lines dwell motion is desired in the output level of a process. Thus, dwell motion characteristics and certain parameters should be encountered in the design stage as a metodology. There are several dwell mechanism examples in the literature, mainly giving a single exact dwell motion output at most. In this study, a rotational dwell mechanism design is given that gives double exact dwell motion as the output. The dynamic analysis is conducted to validate the design. In the view of results, mechanism parameters that imply to the dwell parameters are defined. The mechanism in macro level is built to validate the analysis results.