İstanbul boğazının deniz suyu ve midyelerinin fekal koliform bakteriler bakımından incelenmesi
- Tez No: 25161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞIN ÇOTUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada İstanbul boğazının Rumeli Kavağı bölgesinden çıka rılan midyeler (Mytilus galloprovinciaîis) ve onun yaşadığı ortam olan deniz suyundaki fekal koliform bakteriler sayılmış ve midyelerden izole edilen Escherichia coli bakterilerinin biyokimyasal ve üreme özellikleri tayin edil miştir. Gerek midye, gerekse deniz suyunda saptanan fekal koliform sayısının standart değerlerin çok üzerinde olduğu görülmüştür. Ayrıca yapılan değerlendirmelerle bu sayının özellikle yaz aylarında arttığı kış ayların da ise azaldığı tespit edilmiştir. Midyelerden izole edilen suşların, birkaçının dışında hemen hep si tipik E. coli özelliği göstermiştir. Bu suşlar H2S pozitif ve Sitrat pozitif gibi tipik E. coli özelliği olmayan karakterlere sahiptir. İzole edilen 83 sustan sadece ikisinin 90°C'ye kadar dirençli olduğu görülmüştür. Midyelerin kontaminasyon yüzdelerinin mevsimlere bağlı olarak değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY In this study enumeration of fecal coliforms in mussels (Mystilus galloprovincialis) and the sea water obtained from Istanbul bosphorus (Ru- mel Kavağı) was performed and biochemical and physiolojical properties of E.coli strains isolated from mussels were investigated. According to the results, fecal coliform number in both samples was high as compared to the standart value. Especially bacterial concentra tion has been increasing in summer and decreasing in winter. All of the strains isolated from mussels were tpical E.coli except a few strains. The few strains have different characteristics such as H2S positive and citrat-utilizing positive which are not typical characteristics of E.coli. Two of 83 strains showed a great resistance up to 90°C. Seasonal differences between contamination levels in the mussel have been pointed out.