Asansör kılavuz ray konsollarının bilgisayar destekli gerilme analizi
Computer aided stress analysis of elevator guide rail brackets
  1. Tez No: 330579
  2. Yazar: EKREM SAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Modern kentlerde bulunan yüksek katlı binalarda asansör hizmetlerinden faydalanmak günümüzde bir zorunluluk haline gelmiştir.Asansör sistemleri pek çok elemandan oluşmaktadır. Asansör tanımında da geçen asansör kılavuz raylar ise asansör sisteminin emniyet açısından en önemli elemanını oluşturmaktadır. Kılavuz rayların temel görevleri; kabini ve karşı ağırlığı düşey hareket boyunca kılavuzlamak, bu hareket sırasında kabinin yatay hareketlerini engellemek, kabin içinde düzensiz yüklemelerden dolayı meydana gelebilecek hareket güçlüklerini ve sarsıntıları önlemek, paraşüt sistemi ile güvenli duruşu sağlayarak kabini tutmaktır.Güvenli ve konforlu bir seyahat sağlamak için kılavuz raylar ile birlikte kılavuz ray konsolları ve tırnakları kullanılmaktadır. Kılavuz ray konsolları, kılavuz rayı tutan ve binaya bağlantısını sağlayan temel elemanlardır. Konsollar genellikle çelik saçlardan bükme yöntemiyle üretilmektedir. Kılavuz raylar için ayrıntılı hesap yöntemleri ve standartlar bulunurken, asansör kılavuz ray konsolları ve tırnakları ile ilgili bir standart ve hesaplama esası bulunmamaktadır.Bu çalışmanın birinci bölümünde, asansörler ve mekanik donanımı ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümünde ise kılavuz raylar ve kılavuz ray konsolları ile ilgili imalat ve montaj bilgileri, dördüncü bölümde kılavuz raylara etki eden kuvvetler ve asansör çalışma koşulları verilmiştir. Sonlu elemanlar yöntemi ve analiz programı ile ilgili bilgiler beşinci bölümde, EN 81-1 standardına göre kılavuz ray gerilme ve sehim hesabı, altıncı bölümde sunulmuştur. Bilgisayar ortamında (SolidWorks) modellenen kılavuz ray sistemindeki ray konsollarının, sonlu elemanlar yöntemiyle (ANSYS Workbench V11) gerilme ve yorulma analizi bölüm yedide sunulmuştur. Çalışmanın en son kısmında sonuç ve öneriler sunulmuştur.Literatürde kılavuz raylarla ilgili olarak birçok çalışma bulunmaktadır, ancak kılavuz ray konsolları ile ilgili yeterli sayıda çalışma mevcut değildir. Bu çalışmada, daha önce yapılan çalışmalar referans alınarak, kılavuz raylarla ilgili eksikliklerin giderilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
High-rise buildings in Modern cities to benefit from the services of elevators has become a necessity today.Elevator systems consist of many elements. As indicated in definition elevator, the elevator guide rails are the most important element for the elevator system safety.The basic functions the guide rails are to guide the cabinet and counter-weight along the vertical movement, preventing horizontal movement of the cabinet, to prevent movement within the cabin may occur due to irregular operations or loads to avoid the difficulties and jolts, with the parachute system, providing a secure cabinet to keep the stance.To ensure a safe and comfortable trip, guide rail brackets and nails are used along with guide rails. Guide rail brackets are basic elements that keep the guide rail to connect to the building. Brackets are usually manufactured in steel sheet metal bending method. While there is a detailed calculation methods and standards to guide rails, There is no such a calculation basis and standard related to the elevator guide rail brackets and nails.In the first section of this study, information regarding to elevators and mechanical equipment has been given.The second and the third section the information about the manufacturing and assembly of the guide rails and guide rail brackets, and the fourth section, the forces acting on the guide rails and the elevator was working conditions have been discussed.Fifth section covers to give information about finite element method and analysis program, and the sixth section covers stresses and deflection calculation of the guide rail according to EN 81-1 standard.Computer environment (SolidWorks) modeled the guide rail in rail system brackets, the finite element method (ANSYS Workbench V11), stress and fatigue analysis is presented in section seven.At the last part of the study, results and recommendations were presented.There are numerous studies in the literature on the guide rails, but guide rail brackets, there is not enough study available. In this study, based on previous studies, it is aimed to eliminate deficiencies on the guide rails.