Yerleştirme rotalama problemi icin bir genetik algoritma
A genetic algorithm approach for location routing problem
- Tez No: 251612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Lojistik faaliyetler bügünün iş dünyasında önemli bir rekabet unsurudur. Dağıtım sistemi ile ilgili kararlar ise şirket ile müşterileri arasındaki ana etkileşim noktası olduğu için özellikle önemlidir. Tesislerin yerleri ve müşterilere uzaklığı dağıtım maliyetinin ana unsurulardır. Ayrıca, araç dolusundan az talepler, çok duraklı dağıtım rotlarının hesaba katılmasını gerektirmiştir. Bu noktada, yerleştirme rotalama problemi, tesis yerleştirme ve araç rotalama problemilerini beraber çözmek için tanımlanmıştır.Bu tezde, yerleştirme-rotlama problemini çözmek için bir genetik algoritma yaklaşımı kullanılmıştır. Tesislerden müşterilere hizmet verildiği iki seviyeli bir çevre ele alınmıştır. Tesisler kapasite kısıtsız, araçlar kapasite kısıtlı olarak tanımlanmıştır.Problemin matematiksel modeli genetik algoritma yaklaşımı ile beraber sunulmuştur. İki aşamalı bir genetik algorima modeli tanımlanmıştır. İlk aşamada tesis yerleştirme problemi kromozom olarak kodlanmış, ikinci aşamada her rota bir kromozom olarak değerlendirilmiştir. Hesaplama çalışmaları literatürde yer alan test problemleri için yapılmıştır. Kesin sonucu bilinen problemler doğrulama amaçlı kullanılmıştır. Kesin sonucu bilinmeyen problemler genetik algoritma ile çözüldüğünde ise, yeterince iyi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistic activities are the key factors of the competitive advantages in today?s business environment. The decisions about distribution systems are especially important because distribution is the main interaction point between the company and its customers. The locations of the facilities and their distances to the customers are the key factors for the distribution costs. Also, less than truckload demands of the customers are needed to take into account multiple-stop delivery routes. In this point, location-routing problem is defined to solve facility locations and vehicle routing problem together.In this thesis, a genetic algorithm approach is used for solving location routing problem. A two-stage environment is considered in which the goods delivered from facilities to the customers. The facilities are defined uncapacitated and the vehicles are defined capacitated in the problem.Both mathematical model and genetic algorithm solution approach is presented. Two-level genetic algorithm is defined. In the first level, the facility location problem is coded as chromosome, in the second level, every route evaluates as a chromosome. The computational studies are realized with test problems which are stated in the literature. The problems with known exact solutions are used for validation. When the problems with unknown solutions are solved with genetic algorithm, the results are founded satisfactory.