Sürdürülebilir yerleştirme rotalama problemi için melez bir çözüm yaklaşımı
A hybrid approach for the sustainable location-routing problem
- Tez No: 843038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER GÜNER GÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ekolojik dengelerin sarsılması sebebiyle pek çok alanda sürdürülebilirlik kavramı hayatımıza dahil olmuştur. Bunun sonucunda ise şirketlerin sürdürülebilir bir çalışma prensibi elde etmeleri de hedefleri arasına eklenmiştir.Bu çalışmada ise bir ambalaj firması için Sürdürülebilir Yerleştirme Problemlemi (SLRP) çözülmüştür. Sürdürilebilirlik kavramı içerisinde yer alan sosyal kriterin matematiksel model içerisine dahil edilmesi için ise çok kriterli karar verme metotları içerisinde yer alan Karmaşık Orantılı Değerlendirme (COPRAS) metotu bulanık sayılar ile kullanılmıştır. Bu yöntem ile müşterilerin önem katsayısı hesaplanmış ve SLRP Modeli içerisine kısıt olarak dahil edilmiştir. Sürdürülebilirlik kavramının diğer bileşenleri olan çevresel ve ekonomik kriterler ise katedilen yolun minimum olması ve minimum maliyet olarak dahil edilmiştir. Kriterler sonrası elde edilen matematiksel modelin Genetik Algoritma (GA) ile çözümü gerçekleştirilmiştir. GA içerisinde yer alan popülasyon sayısı, iterasyon sayısı, mutasyon oranı, çaprazlama oranları ve iterasyon sayıları analiz edilmiş ve farklı değerler altında elde edilen sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the disruption of ecological balances, the concept of sustainability has got involved in many parts of our lives. As a result, achieving sustainable working principles for companies has also been added in their goals. In this study, Sustainable Location-Routing Problem (SLRP) has been solved for a packaging company. To incorporate the social criterion, which is one of the components of sustainability, into the mathematical model, the Complex Proportional Assessment (COPRAS) method, utilizing fuzzy numbers, has been employed. With this method, the importance coefficients of customers have been calculated and included in the SLRP Model as a constraint. The other components of sustainability, namely environmental and economic criteria, have been included in the model with the objectives of minimizing the distance covered and minimizing costs, respectively. After defining the criteria, the mathematical model obtained has been solved using Genetic Algorithm (GA). Various parameters of GA, such as the population size, iteration number, mutation rate, and crossover rate, have been analyzed and the results obtained using different values have been examined.