Melez elektrikli araçların modellenmesi benzetimi ve kontrolü
Modelling simulation and control of hybrid electrical vehicles
  1. Tez No: 251613
  2. Yazar: İSMAİL MERİÇ CAN UYGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TURAN SÖYLEMEZ, PROF. DR. LEVENT GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, dizel motorlu konvansiyonel bir aracın melezleştirilmesi için yapılan modelleme ile benzetim çalışmaları ele alınmış ve bir kontrol algoritması geliştirilmiştir. Melez araç modellenmesinde alternatif mimariler incelenmiş ve boyuna araç dinamiği ile birlikte melez araç bileşenlerinin modellenmesi açıklanmıştır. Hedeflenen ölçütlere uygun bir melez araç mimarisi seçilip performans ve yakıt ekonomisi gereksinimlerini karşılayabilecek şekilde melez araç bileşenleri boyutlandırılmıştır. Yapılan tasarıma uygun şekilde bir prototip araç geliştirmek için ele alınan baz araçta yapılan değişiklikler açıklanmıştır. Laboratuar ortamında bir melez araç simülatörü oluşturularak yakıt optimizasyonu algoritması geliştirilmiştir. Anlık optimizasyona dayalı bu algoritma daha sonra uyarlamalı hale getirilmiş ve prototip araç üzerinde test edilmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar benzetim sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, modelling and simulation studies for the hybridization of a conventional diesel vehicle are dealt and a control algorithm is developed. Alternative hybrid vehicle configurations are investigated and modelling of hybrid components is given with the longitudinal vehicle dynamics. With respect to desired design criteria, a suitable configuration is chosen and hybrid components are sized in such a way fitting performance and fuel economy requirements. In order to obtain the prototype vehicle, modifications made on base vehicle are explained. In laboratory, a hybrid vehicle simulator is formed and a control algorithm for the fuel consumption optimization is developed. This instantaneous optimization based algorithm is transformed to an adaptive algorithm and tested on prototype vehicle. The experimental results are compared with the simulation results.